Wybrali się na Śnieżkę w krótkich spodniach. Wrócili z GOPR-em i hipotermią

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce (fot. Shutterstock/Travel Rider)

Międzynarodowa grupa morsów za cel obrała Śnieżkę. – Szli niekompletnie ubrani. Odczuwalna temperatura była minusowa – mówi portalowi tvp.info Ryszard Jędrecki z Grupy Karkonoskiej GOPR. Marsz zakończyli w schronisku z objawami hipotermii.
– Trzy osoby były skrajnie wyczerpane – dodaje ratownik.

Spadł ze skarpy, przygniotło go drzewo. Na nogi postawiono policję, straż i GOPR

Alarm wszczął 21-latek, który idąc z psem na spacer, spadł z wysokiej skarpy i został przygnieciony przez drzewo. Nie potrafił jednak wskazać,...

zobacz więcej

Informację o wyziębionych osobach ratownicy dostali niedługo po godzinie 12. Wszyscy potrzebujący pomocy znajdowali się w schronisku na Równi pod Śnieżką. Kiedy ratownicy dojechali na miejsce, okazało się, że chodzi o morsów. Trzy kobiety i czterech mężczyzn w wieku od 26 do 47 lat, pochodzący z Holandii, Anglii, Francji, Szwecji i Irlandii, w krótkich spodniach i z nagimi torsami (w przypadku mężczyzn) wybrali się na Śnieżkę.

Choć nie zapomnieli o odpowiednich butach i czapkach, na niewiele to się zdało. Tego dnia temperatura oscylowała wokół zera, jednak zimny wiatr i wilgotność powodowała, że odczuwalna była znacznie niższa. Można szacować, że czuło się kilkustopniowy mróz. Grupa wezwała pomoc, choć nie zgodziła się na badanie lekarskie. – Trzy osoby były skrajnie wyczerpane i wyziębione – wyjaśnia Ryszard Jędrecki z Grupy Karkonoskiej GOPR. Po sprawdzeniu parametrów życiowych i doraźnej pomocy wszyscy zostali ewakuowani przez ratowników na dół.

Jędrecki wyjaśnia, że to nie pierwsze tego typu zdarzenie. Kilkukrotnie dzwonił do niego przedstawiciel grupy polskich morsów i pytał o warunki, zdradzając swoje plany. Ratownik podkreśla, że tego typu próby są bardzo ryzykowne, ponieważ zwykle osoby morsujące ochładzają się krótkotrwale, po czym mocno się ogrzewają. Wdrapując się na górę, nawet jeśli temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza, ryzykują odmrożeniami i hipotermią.

źródło:
Zobacz więcej