„Nowoczesna to historia”. „Partia Ryszarda Petru może odnieść sukces”

Ryszard Petru, lider partii Teraz! (fot. PAP/Jakub Kamiński)

– Nowoczesna już przeminęła i jest passé. Nowoczesna to już historia. Ci ludzie dali się wchłonąć. Ludzie Nowoczesnej skanibalizowali się. Tam przedłożono ambicje polityczne i animozje nad dobro wspólne – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info dr Artur Wróblewski, politolog z Uniwersytetu Łazarskiego. – Teraz! Ryszarda Petru może odnieść sukces, dlatego że wyborcy Nowoczesnej czują się nią zawiedzeni – ocenia.

Gasiuk-Pihowicz: KO zostałaby zburzona przez współpracowników Lubnauer

– Mieliśmy alternatywę - albo Koalicja Obywatelska zostanie zburzona przez współpracowników Katarzyny Lubnauer, albo będzie tworzona tak, jak ja do...

zobacz więcej

Klub PO zmienił w środę nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Następnie do tego klubu dołączyło osiem osób: siedmioro dotychczasowych posłów Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa, a także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek wyrzucony z Nowoczesnej. Oznacza to, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

Roszady w Sejmie skomentował w rozmowie z portalem tvp.info dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Jak zaznaczał politolog, przejście części posłów do klubu PO-KO może oznaczać, że partia Teraz! Ryszarda Petru może wrócić na polityczną scenę, a nawet w przyszłych wyborach przekroczyć próg wyborczy.

– Możemy być wszyscy zaskoczeni, ponieważ Ryszard Petru i jego nowa partia może odnieść sukces, dlatego że ludzie, którzy głosowali na Nowoczesną i w tej chwili czują się zawiedzeni, a nawet zdradzeni, powrócą do Petru, bo on pozbył się tego ciężaru po rozstaniu z Nowoczesną, która zaczęła tracić swoją tożsamość ideową – mówi Wróblewski.

Lubnauer o Gasiuk-Pihowicz: To polityk wiecowy. W kuluarach daje się ogrywać

– Kamila Gasiuk-Pihowicz podjęła błędną, pozbawioną realizmu decyzję osłabiania Nowoczesnej, powinna być lojalna wobec członków partii; to polityk...

zobacz więcej

Pytany o to, czy rozłamy w .N zmienią dotychczasowe preferencje wyborcze części Polaków, Wróblewski stwierdził, że „to może spowodować, że ci, którzy są teraz sfrustrowali, a wcześniej głosowali na Koalicję Obywatelską i Platformę, powrócą do Petru, i być może na tym wszystkim, co działo się wczoraj w Sejmie, zyskał lider Teraz!”. – Petru pozbył się tych separatystów i powraca do tych pierwotnych założeń konceptualnej Nowoczesnej z przeszłości – mówi.

– To może być pewnego rodzaju alternatywa na scenie politycznej dla PiS, PSL i PO – stwierdza ekspert i spekuluje, że w wyborach parlamentarnych partia Petru może przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. – Te głosy mogą odpłynąć do nowej partii Ryszarda Petru, który powie, że powraca do korzeni – powiedział politolog.

Wróblewski zapytany o polityczne skutki przejścia części posłów partii Katarzyny Lubnauer do koalicji z Platformą odparł, że „Nowoczesna dała się wchłonąć”.
– Nowoczesna już przeminęła i jest passé. Nowoczesna to już historia. Ci ludzie dali się wchłonąć. Ludzie Nowoczesnej skanibalizowali się. Tam przedłożono ambicje polityczne i animozje nad dobro wspólne. Zamiast realizować program, ci ludzie zajmują się swoimi karierami. I w tym momencie powstaje partia Teraz! Ryszarda Petru, czyli Nowoczesna-bis – zaznacza Wróblewski.

W kolejnej części rozmowy z portalem tvp.info dr Wróblewski ocenił, że koalicja w Sejmie klubu PO i części klubu Nowoczesnej może skutkować podobnymi połączeniami na poziomie samorządów. – Możemy mówić o trendzie porzucania swojej tożsamości i przyłączania się do Platformy Obywatelskiej również na poziomie samorządowym. Być może powodem tego jest to, że Nowoczesna była tworem, który sztucznie odróżniał się od PO – mówi politolog.

źródło:
Zobacz więcej