Brak szopki i krzyża „z szacunku dla innych kultur”? Włoski rząd się nie zgadza

Miłośnik szopek Charles Sammut umieszcza figurki aniołów na neapolitańskiej szopce ustawionej w Palazzo Ferreria (fot. REUTERS/Darrin Zammit Lupi)

Członkowie włoskiego rządu opowiedzieli się za krucyfiksami i bożonarodzeniowymi szopkami w klasach lekcyjnych. Stanowcze reakcje polityków wywołał incydent w jednej z tamtejszych szkół, gdzie władze placówki zrezygnowały z tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej z powodu „szacunku dla dzieci innych kultur”.

Szopki – tradycyjne, nowoczesne, fascynujące

Ruchome, żywe, rzeźbione, lub z akcentami regionalnymi. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy chętnie odwiedzamy kościoły,...

zobacz więcej

– Krucyfiks jest dla mnie symbolem naszej historii, naszej kultury, naszych tradycji – powiedział minister edukacji Włoch Marco Bussetti podczas przemówienia w Rzymie do Stowarzyszenia Szkół Katolickich.

– Nie mogę sobie wyobrazić, że powoduje to problemy w naszych salach szkolnych, wręcz przeciwnie, może pomóc dzieciom myśleć o naszej historii – zaznaczył polityk.

Kiedy szkoła w Terni nie pozwoliła na umieszczenie tradycyjnej szopki z szacunku dla dzieci innych kultur, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini określił ten krok jako „idiotyzm”. „Nie chodzi tylko o religię, chodzi o historię, korzenie, kulturę. Nie poddam się” – napisał minister na Facebooku.

Z kolei Valeria Alessandrini, przedstawicielka Ligi Północnej również zaprotestowała publicznie wobec decyzji szkoły w Terni. Wskazała na znaczenie rodzimej kultury dla wolnego społeczeństwa.

„Tylko jeśli Włochy uszanują własne tradycje, będzie można wyjaśnić innym, że także każdy inny może praktykować swoją wiarę. Jednocześnie oczekuje się, że szanowana będzie historia i kultura kraju, w którym się żyje” – napisała.

Wyraziła nadzieję, że dzieci i młodzież będą mieli okazję przeżywać Boże Narodzenie w jego pięknie i znaczeniu wraz ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami. Krytycznie wskazała na „działające od lat siły, które domagają się usunięcia wszystkich chrześcijańskich symboli z włoskich szkół, aby szanować inne kultury”.

źródło:
Zobacz więcej