Na Bałtyku powstanie wielka farma wiatrowa. Zasili nawet 4 mln gospodarstw

Na Bałtyku, na wysokości Łeby, PGE chce postawić wiatraki o łącznej mocy 2545 MW (fot. Shutterstock/ Tony Moran)

PGE szuka zagranicznego, doświadczonego partnera, który pomoże jej zrealizować projekt farm wiatrowych na morzu – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wiatraki się nie poddadzą. Branża reaguje na pomysł ministerstwa

Plan wygaszenia wiatraków ma zapewnić rządowi poparcie górników, ale jest nierealny – ocenia „Puls Biznesu”. Branża zapewnia, że dzięki...

zobacz więcej

Jak czytamy, na Bałtyku, na wysokości Łeby, największa polska firma energetyczna chce postawić wiatraki o łącznej mocy 2545 MW. To wystarczy, by zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Koncern podzielił inwestycję między dwie spółki celowe. Łączna wartość projektu, razem z przyłączeniem do systemu energetycznego, to w dzisiejszych warunkach ok. 30 mld zł.

To stawia projekt na pozycji lidera, nie tylko w kontekście inwestycji na morzu, ale również wśród tych największych w historii całej polskiej energetyki. Dla porównania blok węglowy o mocy 1000 MW kosztuje ok. 5,5-6 mld zł.

Farmy wiatrowe są za to tańsze w eksploatacji – nie potrzebują milionów ton węgla i nie emitują CO₂, za co firmy muszą płacić.

PGE nie ujawniła listy podmiotów, do których trafiło wysłane w środę zaproszenie do rozmów. Można zakładać, że chodzi o czołowych europejskich graczy.

źródło:

Zobacz więcej