RAPORT

Pogarda

„Bush był wielkim przyjacielem Polski. Robił dla nas wiele praktycznych rzeczy”

Najnowsze

Popularne

– George Bush robił wiele praktycznych rzeczy dla naszego kraju, dla Solidarności – przypomniał publicysta Piotr Jegliński. – Zjednoczenie Niemiec bez prezydenta Busha i jego pozytywnego nastawienia do tego procesu nie byłoby możliwe – wskazywał prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. W TVP Info wspominano zmarłego przywódcę USA, którego uroczystości pogrzebowe trwają w Waszyngtonie.

„Był Bożym człowiekiem, który rzetelnie służy”. Ameryka żegna George’a H. W. Busha

W episkopalnej Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbyło się nabożeństwo żałobne George’a H. W. Busha, w którym uczestniczyli prezydent USA Donald...

zobacz więcej

– To był wielki przyjaciel Polski. Nie zapominajmy, że prezydent Bush, o czym się nie pamięta, dłuższy czas był w administracji prezydenta Reagana – powiedział w TVP Info publicysta Piotr Jegliński.

Wyjaśnił, że George Bush robił wiele praktycznych rzeczy dla naszego kraju, dla Solidarności. – To niezwykła postać. Człowiek bardzo doświadczony w sferze politycznej. Były dyrektor CIA – wymieniał Jegliński i podsumował, że był to człowiek doskonale przygotowany do swojej misji.

Prof. Krzysztof Miszczak z SGH zauważył, że Bush żył w bardzo ciekawym okresie dla Europy i świata. Podkreślił, że jego działalność przypadła na koniec zimnej wojny.

– A to jest fundamentalne dla rozwoju sytuacji na kontynencie europejskim – mówił. Wskazał, że w czasie jego prezydentury upadł Mur Berliński, doszło do masakry na Tiananmen w Chinach, inwazji Saddama Husajna na Kuwejt i rozpadu Związku Sowieckiego.

Miszczak ocenił, że zjednoczenie Niemiec bez prezydenta Busha i jego pozytywnego nastawienia do tego procesu, nie byłoby możliwe.

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zapytany o wspólną podróż prezydenta Dudy oraz byłego prezydenta Wałęsy na pogrzeb Busha, podkreślił jej kurtuazyjny charakter.

– To jest oczywiste, że prezydent ma prawo zaprosić takich gości, jakich uważa za stosowne. Prezydent Lech Wałęsa był w czasie prezydentury Georga Busha prezydentem Polski i jego obecność na tym pogrzebie jest czymś naturalnym i zrozumiałym. Dlatego panowie prezydenci podróżowali razem – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej