Ministerstwo Finansów: nie będzie podwyżki akcyzy na samochody. Będzie uszczelnienie

Według premiera Morawieckiego, zmiany trzeba przeprowadzić z poszanowaniem ambicji Polaków, którzy chcieliby jeździć lepszymi samochodami (fot. Shutterstock/Ayman alakhras)

Nie będzie podwyższenia stawek akcyzy na auta z silnikami o dużych pojemnościach – poinformowało Ministerstwo Finansów. Podczas szczytu COP24 w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w systemie podatkowym.

Koncern FCA zamierza produkować w Tychach nowy model auta

W Tychach będzie produkowany nowy model Fiata – zapowiedział podczas spotkania ze związkowcami w Mirafiori w Turynie Mike Manley, prezes Fiat...

zobacz więcej

Regulacje przygotowywane przez Ministerstwo Finansów mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów o dużych pojemnościach silnika. Prace resortu według informacji ministerstwa mają uszczelnić obecny system opodatkowania samochodów z dużymi silnikami.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, prace są na etapie uzgodnień między ministerstwami. Po ich zakończeniu rozwiązania trafią do konsultacji społecznych.

Ministerstwo wyjaśnia, że obecnie zdarzają się przypadki, że sprowadzane zza granicy samochody z silnikami powyżej 2 l pojemności, są zgłaszane jako auta ciężarowe, a następnie odsprzedawane jako osobowe. Jest tak dlatego, że auto osobowe z dużymi silnikami opodatkowane są wyższą stawką akcyzy.

W przypadku aut ciężarowych akcyza nie obowiązuje.

Według premiera Mateusza Morawieckiego zmiany trzeba przeprowadzić z poszanowaniem ambicji Polaków, którzy chcieliby jeździć lepszymi samochodami. Premier zastrzegł, że zmiany nie nastąpią od razu.

źródło:
Zobacz więcej