Przeszli do PO-KO, muszą opuścić partię. Nowoczesna straci członków

Posłowie Nowoczesnej, którzy zdecydowali się dołączyć do nowopowstałego klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska, automatycznie stracili członkostwo w partii – tak wynika ze statutu Nowoczesnej.

Platforma wchłonęła Nowoczesną. Powstał klub Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej

Do klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska dołączy ośmioro posłów. Oznacza to, że klub Nowoczesnej przestaje istnieć. – Wspólny klub...

zobacz więcej

Art. 7 statutu Nowoczesnej mówi o sposobach utraty członkostwa w partii. W ust. 1 punkcie h można przeczytać, że ustanie członkostwa w Nowoczesnej następuje wskutek „wystąpienia posła, senatora bądź posła do Parlamentu Europejskiego z klubu parlamentarnego Nowoczesnej”.

W środę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Do klubu dołączyło ośmioro posłów Nowoczesnej, co spowodowało, że Klub Poselski Nowoczesna przestaje istnieć, gdyż nie będzie miał wymaganej regulaminowo liczby 15 posłów.

Nowoczesna stanie się teraz kołem poselskim. Jak wynika z regulaminu Sejmu, straci przez to miejsca w dwóch komisjach: etyki poselskiej i ds. Unii Europejskiej, w których zasiadać mogą tylko posłowie reprezentujący kluby. Ponadto posłów Nowoczesnej może zabraknąć też w innych komisjach sejmowych.

Nowoczesna prawdopodobnie straci również swojego wicemarszałka, choć – jak informuje dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka – do tej pory nie wpłynął żaden wniosek ws. zmiany w Prezydium Sejmu.

– Zmiany na stanowisku wicemarszałka Sejmu lub zmiana liczby wicemarszałków wymaga uchwały Sejmu – przypomina Grzegrzółka. Aby doszło do zmiany na stanowisku wicemarszałka, wymagany jest wniosek grupy co najmniej 15 posłów. Sejm wybiera wicemarszałków bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Klubowi poselskiemu przysługują także m.in. środki finansowe na ekspertyzy prawne czy samochód służbowy. W sytuacji, gdy Nowoczesna stanie się kołem, straci te przywileje.

źródło:
Zobacz więcej