Znany psycholog zbada wolontariuszy Szlachetnej Paczki. „Niesamowity fenomen”

Szlachetna Paczka to ogólnopolska świąteczna akcja pomocy, w ramach której darczyńcy odpowiadają na potrzeby konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej (fot. arch. PAP/Jacek Bednarczyk)

– Odkryłem niesamowity fenomen. Nazywa się Szlachetna Paczka – mówi światowej sławy psycholog Philip Zimbardo. Profesor Uniwersytetu Stanforda od kilku lat bada zjawisko bohaterstwa dnia codziennego. Teraz, wspólnie z prof. Agnieszką Wilczyńską i prof. Rafałem Ohme, założycielem firmy badawczej NEUROHM, zajmie się postawami i motywacją wolontariuszy Szlachetnej Paczki. 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Ruszyła Szlachetna Paczka – każdy może wybrać rodzinę, której pomaga

W sobotę otwarto bazę rodzin, które można wesprzeć w ramach akcji Szlachetna Paczka. Ulicami 16 miast w Polsce pod hasłem „Lubię ludzi” przeszły...

zobacz więcej

Prof. Philip Zimbardo to legenda światowej psychologii. Zasłynął przeprowadzonym w 1971 r. na Uniwersytecie Stanforda tzw. eksperymentem więziennym, który miał pokazać wpływ warunków i narzuconych ról społecznych na zachowanie jednostek.

W kolejnych latach jego zainteresowania skupiały się m.in. na zagadnieniu nieśmiałości, a ostatnio – na bohaterstwie dnia codziennego.

Zimbardo jest prezesem i założycielem fundacji Projekt Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project), która bada i promuje postawy zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi, którzy wykazują się bohaterstwem w życiu codziennym, reagują na zło i nie zgadzają się na rolę biernego widza.

Zimbardo i jego fundacja prowadzą m.in. międzynarodowe programy edukacyjne w tej dziedzinie, adresowane przede wszystkim do młodzieży. Od kilku lat amerykański profesor jest częstym gościem w Polsce.

Para prezydencka przygotuje Szlachetną Paczkę

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, przygotują i przekażą w środę przygotowane przez siebie paczki z pomocą dla jednej z...

zobacz więcej

– Szlachetna Paczka wydała mi się tak nadzwyczajna właśnie ze względu na rolę, jaką pełnią w niej wolontariusze – tłumaczy Zimbardo.

– W tym projekcie darczyńcy przekazują pomoc potrzebującym, ale pomiędzy jednymi a drugimi znajdują się wolontariusze. Są nie tylko pośrednikami, ale przede wszystkim dają ludziom poczucie przynależności. Rozmawiają z rodzinami, dzięki temu dowiadują się, czego one potrzebują. To tworzy między ludźmi więź i jest nie do przecenienia – podkreśla.

Zimbardo dodaje, że wyjątkowość Paczki polega również na tym, że przywraca ona ludziom – czasem bardzo biednym i wykluczonym społecznie – poczucie przynależności.

Szlachetna Paczka: Pomoc o wartości 54 mln zł trafiła do potrzebujących

Prawie 20 tysięcy wolontariuszy wzięło udział w miniony weekend w przedświątecznej zbiórce „Tak, pomagam”, organizowanej przez Caritas. W...

zobacz więcej

– Będziemy używali naszych wysokich technologii, aby zmierzyć wspaniałe serca i umysły wolontariuszy, którzy działają w Szlachetnej Paczce – wyjaśnia prof. Ohme.

– Interesuje nas, kim są, jaka jest ich mentalność, czy angażują się i pomagają z litości, czy może napędza ich do działania co innego – dodaje prof. Philip Zimbardo.

Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami.

źródło:
Zobacz więcej