RAPORT

Atak na Jana Pawła II

20 tys. pistoletów VIS 100 trafi do żołnierzy WOT

Pistolety mają trafić do najmłodszego rodzaju wojsk w siłach zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (fot. Fabryka Broni)
Pistolety mają trafić do najmłodszego rodzaju wojsk w siłach zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (fot. Fabryka Broni)

Najnowsze

Popularne

20 tys. pistoletów VIS 100 dostaną wkrótce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował o zawarciu umowy na ich zakup z zakładami Łucznik w Radomiu. Pierwsze dostawy w ramach tej umowy zostały zaplanowane na przyszły rok.

„100 lat Niepodległej”. Radomski „Łucznik” wznawia produkcję legendarnego pistoletu

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości radomski Łucznik wyprodukował okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35 w oparciu o...

zobacz więcej

Zakupione pistolety to 9-mm samopowtarzalne VIS 100 (RP-15 Ragun). Szef resortu obrony poinformował, że umowa na ich zakup została podpisana dzień wcześniej. Pistolety mają trafić do najmłodszego rodzaju wojsk w siłach zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej dwudziestu tysięcy pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok (stulecie niepodległości - red.), zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych przedwojennych tradycji — powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni.

Błaszczak podsumował działalność kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP w trakcie trzech lat rządów PiS. Podczas tego wystąpienia wręczył gen. Wiesławowi Kukule, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu RP-15 Ragun na VIS 100.

W komunikacie MON dotyczącym zawarcia umowy na Visy 100 podkreślono, że dzięki temu zakupowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

MON kupi 53 tys. karabinów Grot, w tym roku armia dostanie tysiąc sztuk

Wojsko kupi polskie karabiny dla Wojsk Obrony Terytorialnej – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Ministerstwo ma to ogłosić podczas Międzynarodowego...

zobacz więcej

Dostawy pistoletów rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r. Ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 r. W WOT szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu mają zostać objęte wszyscy żołnierze. Jednak zakupiona broń trafi na wyposażenie kadry dowódczej i żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalnościach wojskowych.

Minister obrony podtrzymał wcześniejsze deklaracje resortu, dotyczące wielkości WOT.

– Planujemy, że będzie to łącznie 53 tys. żołnierzy – zapewnił Błaszczak. Dodał też, że obecnie w wojskach tych służy 17 tys. żołnierzy. Szef MON zaprzeczył również ostatnim doniesieniom medialnym o zmniejszeniu docelowej liczebności formacji WOT do liczby 20 tys. żołnierzy. – Nie wygaszamy WOT – zapewnił.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa nadana tej broni przez Błaszczaka nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-39. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Pistolet to ostateczna wersja rozwijanej od 2013 r. konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan – poinformowano w komunikacie MON.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej