NBP upamiętnił Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Dekutowski jest jednym z najbardziej znanych dowódców „żołnierzy wyklętych”. Komuniści zamordowali go w 1949 r. (fot. Materiały prasowe)

Narodowy Bank Polski upamiętnił Hieronima Dekutowskiego, pseudonim „Zapora”. Jego wizerunek znalazł się na srebrnej monecie o nominale 10 złotych, wyemitowanej w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

100 lat temu urodził się Hieronim Dekutowski „Zapora”

100 lat temu, 24 września 1918 r., w Dzikowie pod Tarnobrzegiem urodził się Hieronim Dekutowski, „Zapora”, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na...

zobacz więcej

W opublikowanym komunikacie NBP przypomina, że major Wojska Polskiego Hieronim Dekutowski urodził się 24 września 1918 roku w Tarnobrzegu. W marcu 1943 roku został zaprzysiężony jako cichociemny i przyjął pseudonimy „Zapora” i „Odra”. Początkowo Dekutowski dowodził oddziałem Armii Krajowej na Zamojszczyźnie. Po wejściu Sowietów do Polski przeprowadzał liczne akcje m.in. przeciwko NKWD i UB.

Po zatrzymaniu przez komunistów Dekutowski został przewieziony do aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie poddano go brutalnemu śledztwu. Na mocy wyroku komunistycznego sądu zamordowano go strzałem w tył głowy 7 marca 1949 roku.

Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Orderu Virtuti Militari oraz biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej. Zawarto też wspólny dla całej serii napis „Zachowali się jak trzeba”. Na awersie srebrnej monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne. Moneta srebrna o nominale 10 złotych została wyemitowana w nakładzie do 15 tysięcy sztuk.

źródło:
Zobacz więcej