RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

151 lat temu urodził się Józef Piłsudski. „Wtedy narodziła się nasza droga do niepodległości”

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie (fot. Photo12/UIG/Getty Images)
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie (fot. Photo12/UIG/Getty Images)

5 grudnia przypada 151 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. „Można w przenośni rzec, że wtedy narodziła się nasza droga do niepodległości” – napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

„Ziuk. Młody Piłsudski”. Prapremiera nowego serialu TVP

W warszawskim kinie Iluzjon odbył się przedpremierowy pokaz specjalnego odcinka historycznego serialu TVP „Ziuk. Młody Piłsudski”, w którym będzie...

zobacz więcej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał w środę w mediach społecznościowych o rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. „151 lat temu urodził się Marszałek Józef Piłsudski. Można w przenośni rzec, że wtedy narodziła się nasza droga do niepodległości” – napisał Karczewski na Twitterze.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, a w 1920 r. zwycięskim wodzem w wojnie polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski.

Po przewrocie majowym Piłsudski dwukrotnie był premierem Polski. Jeden z największych Polaków XX wieku zmarł 12 maja 1935 roku. Został pochowany na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu Na Rossie, obok matki. Uroczystości pogrzebowe marszałka Piłsudskiego trwały 6 dni i były wielką manifestacją patriotyczną. W Krakowie wzięło w nich udział około 200 tysięcy osób, w tym przedstawiciele 16 państw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej