Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Eksmiliarder sprzedał żonie galerię handlową za ułamek wartości. Jest śledztwo

Warte niemal 100 mln zł centrum handlowe Hit zostało sprzedane za 500 tys. zł (fot. mat.pras.)

Marek Mikuśkiewicz, twórca Marcpolu, za pół miliona złotych przekazał żonie galerię handlową Hit w Nowym Dworze Mazowieckim. Syndyk uważa to za działanie na szkodę wierzycieli. Transakcją zainteresowała się prokuratura – informuje „Puls Biznesu”.

Właściciel MarcPolu wyprowadzał pieniądze przed upadłością?

Na współpracy z upadłą siecią sklepów Marcpol 700 kontrahentów straciło ponad 215 mln zł. Prokuratura bada, czy przed upadłością nie wyciekły z...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że 11 października 2016 roku, cztery dni po otwarciu galerii, twórca Marcpolu przeniósł własność nowodworskiej nieruchomości na działalność gospodarczą żony Grażyny. Z treści umowy wynika, że zrobił to „w celu zwolnienia ze zobowiązania pieniężnego” wysokości... 0,5 mln zł.

Tymczasem kilka miesięcy wcześniej, w marcu 2016 roku, a więc jeszcze w trakcie budowy galerii, biegli wycenili ją na 83,4 mln zł, zaznaczając, że po jej ukończeniu wartość rynkowa wzrośnie do 98,9 mln zł. Prokuratura, wszczynając śledztwo, uznała, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że to właśnie ta gigantyczna różnica stanowi szkodę majątkową wielkich rozmiarów, którą wyrządzono F-Group i jej wierzycielom (poza BZ WBK jednym z największych jest giełdowa firma Mirbud, która budowała galerię).

Sam Mikuśkiewicz zapewnia, że sprzedaż galerii handlowej za 500 tys. zł była „normalną rynkową transakcją”. – Cena uwzględniała bowiem obciążenia hipoteczne oraz fakt niskiej komercjalizacji centrum handlowego w momencie sprzedaży. O żadnym pokrzywdzeniu wierzycieli nie może być mowy – przekonuje były właściciel sieci sklepów Marcpol, która upadła w 2016 roku.

źródło:
Zobacz więcej