RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska firma wygrała prestiżowy konkurs współorganizowany przez KE

Polski Bank Komórek Macierzystych został zgłoszony do konkursu przez GPW (fot. mat.pras.)

Polski Bank Komórek Macierzystych, firma notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, zwyciężyła w prestiżowym konkursie współorganizowanym przez Komisję Europejską na najbardziej innowacyjną spółkę. Nagrodę odebrała podczas gali w Brukseli.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Spółka składa roboczy wniosek do KE

PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej...

zobacz więcej

Polski Bank Komórek Macierzystych jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce. Od prawie 15 lat świadczy usługi związane z pozyskaniem, preparatyką i przechowywaniem komórek macierzystych.

Spółka zakwalifikowała się do finału prestiżowego konkursu European Small and Mid-Cap Awards 2018 w kategorii innowacyjnych przedsiębiorstw. Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska i Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych. Spółki zgłasza do konkursu 27 europejskich parkietów. Konkurs promuje najdynamiczniej rozwijające się firmy z rynków kapitałowych całego kontynentu.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl wskazał, że konkurs ma pokazać siłę europejskiej gospodarki przez pryzmat małych i średnich firm notowanych na europejskich parkietach. – GPW jest hubem, jeśli chodzi o małe i średnie firmy. Mamy więcej notowanych spółek niż Deutsche Börse i są to w zdecydowanej większości średnie spółki według standardów europejskich – podkreślił.

Prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych Jakub Baran przyznał, że jest miło zaskoczony zwycięstwem w konkursie. – Początkowo byliśmy zaskoczeni, że GPW wybrała nas. Potem drugie zaskoczenie, że zakwalifikowano nas do finału. Polska chwali się eksportem, ale to nie jest prawdziwa ekspansja. Prawdziwa ekspansja polega na inwestowaniu za granicą, tam się tworzy firmy albo się kupuje firmy. Te firmy są później zarządzane przez polską centralę, i to jest coś, czego Polsce brakuje. Taką ekspansję w Polsce póki co przede wszystkim prowadzą duże firmy – przyznał.

W konkursie European Small and Mid-Cap Awards mogły brać udział spółki, które przeprowadziły po raz pierwszy ofertę publiczną w latach 2016-2017 oraz których kurs akcji odnotował wzrost po przeprowadzeniu oferty. Dodatkowo kapitalizacja zgłaszanych do konkursu spółek w dniu ich debiutu giełdowego nie mogła przekraczać 1 miliarda euro.

źródło:

Zobacz więcej