RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda: Polska gospodarka dalej będzie oparta na węglu

– Jesteśmy na COP24 także po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej często przez obce interesy – powiedział we wtorek w Brzeszczach prezydent Andrzej Duda. Podkreślił zarazem potrzebę zrównoważonego rozwoju i zachowywania środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.

Morawiecki: Polska jest jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia

zobacz więcej

Przemawiając podczas Akademii Barbórkowej Grupy Tauron Duda podkreślił, że polski przemysł wydobywczy i górnictwo stanowią „jeden z fundamentów polskiej gospodarki”, stanowią o bezpieczeństwie energetycznym kraju oraz są „w ogromnym stopniu” gwarancją jego suwerenności energetycznej.

Nawiązał w tym kontekście do trwającej w Katowicach konferencji klimatycznej COP24. –Jesteśmy na niej, jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej bardzo często przez obce - nie nasze, niepolskie – interesy – mówił prezydent.

– Oczywiście jest kwestią niezwykle ważną rozwijanie naszego kraju pod względem gospodarczym, pod względem przemysłowym, jest sprawą absolutnie fundamentalną prowadzenie badań rozwojowych, wprowadzanie innowacji do naszej gospodarki, także w zakresie przemysłu wydobywczego, jak również i wykorzystania węgla dla energetyki – zaznaczył Duda.

Jednocześnie jednak – dodał – „chcemy realizować niezwykle ważną zasadę zrównoważonego rozwoju”, która mówi, by działać „w taki sposób, aby w miarę możliwości w jak największym stopniu zachować otaczające nas środowisko, przede wszystkim środowisko naturalne, dla przyszłych pokoleń”.

– Nie będę tutaj debatował ani dyskutował z naukowcami, jaki jest rzeczywisty wpływ człowieka na otaczający nas świat, przede wszystkim myślę tutaj o klimacie. Ale jedno jest pewne: jeżeli możemy doprowadzić do tego, że mniejsze będziemy, jako ludzie, wywierali skutki na klimat i tą otaczającą nas rzeczywistość przyrodniczą, to ja powiem, to tym lepiej – przekonywał Duda.

Wcześniej prezydent wręczył grupie górników odznaczenia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków i długoletnią służbę.


Górnicy świętują. Barbórka z prezydentem Dudą i wicepremier Szydło

„Węgiel w Polsce jest i będzie”

– Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Duda wskazał na jedną z proponowanych deklaracji szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach – Just Transition, mówiącej o „sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat”.

– To oznacza przede wszystkim uwzględnianie w tym wszystkim interesów społeczeństw, uwzględnienie interesów ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością – mówił. – To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę – dodał.

Prezydent tłumaczył, że istotne jest to, aby zmieniać gospodarkę w taki sposób, aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa w jak największym możliwym stopniu.

W tym kontekście nawiązał do swojego poniedziałkowego wystąpienia podczas COP24 w Katowicach, kiedy mówił, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i że to się nie będzie zmieniało. – Ona nadal będzie się opierała na węglu, oczywiście będziemy realizować miksenergetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie – podkreślił Duda.

Dodał, że węgiel to największy skarb Polski i mamy jego największe zasoby w Europie. – Proszę się nie martwić, dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – oświadczył prezydent Duda.Premier Morawiecki: Górnictwo kluczową częścią gospodarki

„Górnictwo to podstawa naszej gospodarki, ale musi też być unowocześnione”

– Górnictwo jest absolutnie branżą strategiczną, która stanowi fundament naszej gospodarki i musi być zachowana, ale oczywiście musi też być unowocześniana i reformowana – powiedział prezydent.

– Jesteście państwo absolutnie branżą strategiczną, która stanowi fundament naszej gospodarki i musi być zachowana, aczkolwiek oczywiście musi też być unowocześniana i reformowana. To jest wielkie zadanie, żeby to robić w jak najbardziej mądry sposób – powiedział prezydent, który odwiedził kopalnię Brzeszcze.

Jak podkreślił, trzeba „to robić w sposób pragmatyczny, działając tak, żeby z jednej strony zabezpieczyć interesy pracowników i ich rodzin, ale z drugiej strony trzeba to robić w sposób jak najbardziej ekonomicznie opłacalny, a także i bezpieczny dla środowiska”.

– To wielkie zadanie ministra, bardzo trudne; to wielkie zdanie zarządów spółek, ale wierzę w to, że będą w stanie się z tego wywiązać – powiedział Duda.


Rząd wydłuży okres dotacji na restrukturyzację górnictwa

źródło:

Zobacz więcej