Zauważył je teleskop Keplera. Istnienie kolejnych 100 egzoplanet potwierdzone

Naukowcy szukają planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce (fot. NASA/JPL-Caltech/R. Hurt, T. Pyle (IPAC), UTokyo/J. Livingston)

Międzynarodowy zespół astronomów potwierdził istnienie ponad setki pozasłonecznych planet zauważonych wcześniej przez Kosmiczny Teleskop Keplera. Odkryte globy różnią się między sobą; niektóre okrążają swoją gwiazdę w mniej niż 24 godziny.

Nowe źródła fal grawitacyjnych. „Przekształcona energia niemal pięciu mas Słońca”

Cztery nowe źródła fal grawitacyjnych ujawniła analiza danych z detektorów Advanced LIGO. Jeden z nich (GW170729) jest związany z najbardziej...

zobacz więcej

Poszukiwania planet krążących wokół innych gwiazd niż nasza to bardzo aktywna dziedzina, której eksperci chwalą się sukcesami. Przyczyniło się do tego wystrzelenie w 2009 r. kosmicznego teleskopu Keplera, który mierzył okresowe spadki jasności gwiazd w momencie, kiedy na ich tle przelatywała planeta.

Jednak taki spadek intensywności światła może być spowodowany także innymi zjawiskami, dlatego istnienie pozasłonecznej planety wymaga potwierdzenia przez inne naziemne i działające w przestrzeni instrumenty.

W 2013 r. teleskop Keplera uległ awarii, co spowodowało rozpoczęcie jego drugiej misji nazwanej K2. Teraz astronomowie z całego świata ścigają się w potwierdzaniu egzoplanet potencjalnie odkrytych w czasie tej misji.

Korzystając z instrumentów naziemnych i kosmicznych, międzynarodowa grupa badaczy, m.in. z University of Tokyo i japońskich National Institutes of Natural Sciences, przebadała 227 dostarczonych w trakcie misji K2 kandydatek na egzoplanety.

Wyniki naukowcy opisali na łamach magazynu „Astronomical Journal”, a obejmują one aż 104 potwierdzone pozasłoneczne planety. Zdaniem badaczy odegrają one ważną rolę w badaniu egzoplanet i możliwości rozwoju życia w kosmosie. Na przykład siedem z nowo odkrytych ciał okrąża macierzyste gwiazdy w czasie mniejszym niż 24 godziny.

zobacz więcej

Formowanie się planet z tak krótkimi okresami orbitalnymi jest tymczasem niezrozumiane. Dalsze badania tych globów mogą więc rzucić nowe światło na to, jak powstają. Naukowcy potwierdzili także wiele skalistych planet o masie mniejszej niż dwukrotna masa Ziemi, a także systemy z wieloma planetami.

Astronomowie czekają już tymczasem na wyniki dostarczane przez kolejny, poszukujący egzoplanet kosmiczny teleskop.

– Chociaż Kosmiczny Teleskop Keplera został oficjalnie wycofany przez NASA, jego następca nazwany TESS zaczął już zbierać dane. Zaledwie w ciągu 5 miesięcy swojego działania, TESS znalazł wiele nowych egzoplanet i będzie odkrywał kolejne. W nadchodzących latach możemy się spodziewać wielu nowych, ekscytujących odkryć – mówi John Livingston z University of Tokyo.

źródło:

Zobacz więcej