Sonda zbada asteroidę, która może stanowić „śmiertelne zagrożenie” dla Ziemi

Sonda Osiris Rex ma pobrać próbki z powierzchni Bennu i dostarczyć je na Ziemię (fot. NASA)

Amerykańska sonda Osiris-Rex dotarła w pobliże asteroidy Bennu, która – według obliczeń – może uderzyć w Ziemię za około 160 lat. Naukowcy spodziewają się, że sonda wykryje w niej związki organiczne kluczowe dla powstania życia.

Asteroida Bennu zagraża Ziemi? NASA wydała komunikat

Zdaniem naukowców NASA asteroida Bennu może w 2135 r. uderzyć w Ziemię i zniszczyć naszą planetę. Mimo że zostało jeszcze dużo czasu, naukowcy już...

zobacz więcej

Wystrzelona we wrześniu 2016 r. sonda Osiris-Rex ma w ciągu trwającej kilka lat misji przeprowadzić dokładne badania asteroidy, pobrać próbki z jej powierzchni i dostarczyć je na Ziemię.

Bennu jest wielkości sporego wieżowca i okrąża Słońce mniej więcej w tej samej odległości od tej gwiazdy co Ziemia. Naukowcy przypuszczają, że może zawierać oparte na węglu molekuły organiczne pochodzące z pierwszego okresu istnienia Układu Słonecznego, a także wodę.

Źródło życia?

Uderzające w Ziemię asteroidy i komety miały – według jednej z hipotez – dostarczyć na naszą planetę wodę i składniki niezbędne do powstania życia. Badania Bennu mają potwierdzić lub obalić tę hipotezę.

Bennu może być jednak także śmiertelnym zagrożeniem. Według obliczeń naukowców istnieje prawdopodobieństwo wyrażające się stosunkiem 1:2700, że asteroida zderzy się z Ziemią za 166 lat.

Bennu zajmuje drugie miejsce na liście agencji NASA najbardziej niebezpiecznych dla Ziemi ciał niebieskich. Liczy ona 72 obiekty.

Stwierdzono, że promieniowanie słoneczne powoli spycha Bennu na orbitę coraz bardziej zagrażającą Ziemi. Bennu przelatuje w pobliżu naszej planety co sześć lat i za każdym razem bliżej. Badania za pośrednictwem sondy mają umożliwić bliższe zbadanie tego procesu.

– Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do 2020 r., będziemy o dysponować o wiele lepszą wiedzą czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat – powiedziała rzeczniczka misji Erin Morton.

Naukowcy obliczają, że w 2135 r. Bennu przeleci koło Ziemi bliżej niż Księżyc, a kiedyś, w okresie lat 2175-95, może się z nią zderzyć.

źródło:

Zobacz więcej