Splendory przyznane. Statuetka także dla TVP

Laureaci tegorocznych Splendorów (fot. PAP/Leszek Szymański)

Aktorzy Ewa Kania, Arkadiusz Bazak i Ewa Dałkowska oraz Teatr Telewizji Polskiej zostali tegorocznymi laureatami Splendorów – nagród Teatru Polskiego Radia. Nagrodę specjalną Splendor Splendorów otrzymał aktor i reżyser Andrzej Seweryn, dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie. Honorową statuetkę otrzymał Teatr Telewizji Polskiej.

Najlepsi reportażyści uhonorowani. Przyznano „Melchiory”

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie wręczono doroczne nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów „Melchiory...

zobacz więcej

Splendory są nagrodami Teatru Polskiego Radia, przyznawanymi od 1988 r. wielkim postaciom polskiego teatru. Gala Teatru Polskiego Radia odbyła się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Nagrodą specjalną Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego uhonorowano aktora i reżysera Andrzeja Seweryna, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

– Dla mnie teatr zaczyna się w słowie. Taki teatr uprawiam i promuję z wyboru. Jestem zaszczycony, mogąc odebrać tę nagrodę za pracę na rzecz rozwoju i umacniania rangi słowa w kulturze – powiedział Seweryn podczas gali.

Jak dodał, „formą terapeutycznego szoku w teatrze jest dziś właśnie słowo – dobitne i znaczące, wypowiedziane tak, że jest słyszalne i zrozumiałe”.

– Mam wrażenie, że słowo, które w życiu publicznym znaczy coraz mniej, w sztuce nabiera ogromnej siły. Ta moc płynie paradoksalnie z kryzysu słowa, języka i wartości, które się na co dzień za tymi słowami kryją. Teatr daje słowu nowy kontekst. Nagroda ta cieszy mnie też niezwykle, bowiem mam radość prowadzenia Teatru Polskiego w Warszawie, teatru, który ponad sto lat temu założył Arnold Szyfman na pożytek i chwałę oraz celem rozwoju polskiej sztuki scenicznej – podkreślił Seweryn.

Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszą naukową książkę historyczną

Witold Bagieński, Mariusz Bechta i Wojciech Muszyński, Andrzej Chwalba, Wojciech Königsberg, Mariusz Korzeniowski, Krzysztof Latawiec, Dariusz...

zobacz więcej

Wybitne kreacje

Laureatami Wielkiego Splendora, nagrody dla aktorki i aktora „za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce”, zostali Ewa Kania i Arkadiusz Bazak.

Odbierając statuetkę, Bazak stwierdził, że coroczna gala to „święto rodziny Teatru Polskiego Radia”. – My, aktorzy, przychodząc tutaj do pracy, czujemy się jak w rodzinie i to w dobrej rodzinie, gdzie panuje życzliwość, serdeczność. Za to wielkie dzięki, bo tę atmosferę tworzą poszczególni ludzie – powiedział.

Honorowym Wielkim Splendorem nagrodzono Teatr Telewizji Polskiej, który już od 60 lat produkuje i emituje w telewizji publicznej spektakle teatralne.

– Nasza widownia liczy prawie 1,5 mln każdego poniedziałku. Jesteśmy największym teatrem w tej chwili chyba w Europie. To dzięki pani dyrektor i całemu naszemu zespołowi, którzy uwierzyli w ten teatr – powiedział doradca zarządu TVP ds. teatru Jan Maria Tomaszewski, przyjmując statuetkę.

Nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka dla twórców „swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych” otrzymała aktorka teatralna, filmowa i radiowa Ewa Dałkowska.

– To, że znalazłam się w towarzystwie gigantów radia i telewizji onieśmiela i zobowiązuje. Zwłaszcza uznanie dokonań radiowych jest dla mnie cenne. Radio to dla mnie świat z innego wymiaru – wymiaru dźwięku i wyobraźni. I nagle ja znalazłam się w tym świecie – powiedziała Dałkowska.

W trakcie gali wręczono również nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia w radiowej Jedynce. W kategorii Arete za debiuty aktorskie nagrodzono Karolinę Bacię i Piotra Bajtlika. Statuetka Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera trafiła do Jerzego Machowskiego. Talantonem za debiut dramaturgiczny wyróżniono Michała Zdunika, a za debiut muzyczny statuetkę Aojde otrzymała Małgorzata Kozłowska.

źródło:

Zobacz więcej