TVP organizuje koncert kolęd w Archikatedrze Oliwskiej

Wśród wykonawców pojawią się m.in. Eleni, Alicja Węgorzewska i Golec uOrkiestra (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)

Koncert kolęd organizowany przez TVP odbędzie się w Archikatedrze Oliwskiej we wtorek wieczorem. Wśród wykonawców pojawią się m.in. Eleni, Alicja Węgorzewska i Golec uOrkiestra. Retransmisję koncertu zaplanowano w wigilijny wieczór w Programie 1 TVP.

Włochy: koncert na Kwirynale z okazji stulecia polskiej niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale w Rzymie odbył się koncert, transmitowany przez...

zobacz więcej

Koncert, na który złożą się m.in. najbardziej znane polskie kolędy, rozpocznie się w Archikatedrze Oliwskiej we wtorek o godz. 19. Wszystkie wejściówki umożliwiające wstęp na koncert zostały już rozdane, ale przed kościołem ma stanąć telebim, który umożliwi chętnym śledzenie koncertu na żywo.

Organizowany przez Telewizję Polską występ zostanie zarejestrowany, a jego odtworzenie zaplanowano w Programie 1 TVP w Wigilię Bożego Narodzenia.

Agnieszka Sołtan z TVP poinformowała, że nagranie zostanie wyemitowane w dwóch blokach: o godz. 17.30 i 18.30.

Na koncert złożą się kolędy, które wykonają: Eleni, Margaret, Halina Mlynkova, Natalia Szroeder, Alicja Węgorzewska, Rafał Brzozowski, Maciej Miecznikowski, Sławek Uniatowski oraz zespoły Golec uOrkiestra i Pectus.

Świątynia, która pierwotnie służyła zakonowi cystersów jako kościół klasztorny, była wielokrotnie niszczona, odbudowywana a z czasem także rozbudowywana.

Dziś w zabytkowym obiekcie można znaleźć m.in. elementy romańskie, gotyckie, barokowe, rokokowe i późniejsze. Z biegiem lat kościół urósł do rozmiarów, które sprawiają, że – licząc sobie 107 m długości – jest najdłuższą świątynią w Polsce.

„Koncert dla Niepodległej” na Stadionie Narodowym

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa wielki „Koncert dla Niepodległej”. To główne wydarzenie otwierające obchody 100-lecia odzyskania przez...

zobacz więcej

We wnętrzu katedry, w której kryptach pochowano licznych dostojników kościelnych oraz przedstawicieli rodów książąt pomorskich, znajdują się 23 ołtarze powstałe w renesansie, baroku i rokoko. Zdobią je m.in. obrazy wykonane przez XVII-wiecznych malarzy gdańskich, w tym Hermana Hana, które są jedną z wizytówek katedry.

Tym, z czego jednak najbardziej słynie świątynia, są rokokowe organy, na których począwszy od 1958 r. w sezonie letnim odgrywane są koncerty międzynarodowego festiwalu muzyki organowej.

Składający się z prawie 8 tys. piszczałek instrument zostały zbudowany w drugiej połowie XVIII w. przez Jana Wulfa z Ornety.

Instrument zdobią m.in. rzeźbione w drewnie lipowym rokokowe girlandy kwiatów, figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchome słońca i gwiazdy. Praca nad pierwotnymi organami trwała 25 lat – budowano je w latach 1763-88. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane.

źródło:

Zobacz więcej