RAPORT

Pogarda

Premier Grecji: Żądania reparacji wojennych nadal możliwe

Grecki parlament zajmie się sprawą reparacji na początku przyszłego roku (fot. REUTERS/Costas Baltas)
Grecki parlament zajmie się sprawą reparacji na początku przyszłego roku (fot. REUTERS/Costas Baltas)

Najnowsze

Popularne

Rząd Grecji zastrzega sobie prawo do występowania wobec władz Niemiec z żądaniami reparacji za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej – podkreślił grecki premier Aleksis Cipras.

Grecja wraca do tematu reparacji wojennych od Niemiec

Grecja wraca do kwestii reparacji wojennych. Prezydent Prokopis Pawlopoulos oznajmił, że żądania dotyczące odszkodowań są „prawnie aktywne” i...

zobacz więcej

– Kiedy nadejdzie odpowiednia chwila (...), zobaczymy, jak potoczy się dalej ta kwestia (reparacji) – oświadczył Cipras przemawiając w zniszczonej przez Wehrmacht w czasie wojny miejscowości na Peloponezie. Jego wystąpienie transmitowała na żywo państwowa telewizja.

Cipras poinformował, że grecki parlament zajmie się sprawą reparacji na początku przyszłego roku.

Agencja dpa odnotowuje, że powołana przez parlament w Atenach komisja ekspertów już trzy lata temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 289 mld euro.

Podejmując sprawę reparacji parlament zapewne nawiąże do tej ekspertyzy. Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 r. niemieckim władzom okupacyjnym.

Niemcy uważają kwestię reparacji za załatwioną. Na mocy porozumienia z 1960 r. władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln zachodnioniemieckich marek. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej