Raport

#FabrykahejtuPO

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych George'a H.W. Busha

B. prezydent USA zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat. (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prezydent Andrzej Duda uda się we wtorek do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych byłego prezydenta USA George'a H.W. Busha – poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczegóły pogrzebu George'a H.W. Busha. Trumna z ciałem stanie w rotundzie na Kapitolu

Ujawniono niektóre szczegóły pogrzebu państwowego byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a H.W. Busha. Trumna z ciałem zmarłego zostanie...

zobacz więcej

– Prezydent we wtorek po zakończeniu udziału w konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach uda się do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych byłego prezydenta USA George'a H.W. Busha – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat.

Uroczystości związane z pożegnaniem Busha, nestora amerykańskiej polityki, będą trwały kilka dni. Dnia jego pogrzebu jeszcze nie podano; będzie to pogrzeb państwowy w waszyngtońskiej Katedrze Narodowej. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

W pogrzebie Busha weźmie udział prezydent Donald Trump wraz z małżonką Melanią.

W poniedziałek trumna z ciałem George'a H.W. Busha zostanie wystawiona na widok publiczny w rotundzie pod kopułą Kapitolu. Jest to zaszczyt zarezerwowany tylko dla najwybitniejszych obywateli USA; dotychczas dostąpiło go niewiele ponad 30 osób. Oficjalne powitanie trumny z ciałem 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się w poniedziałek o godz. 17 (godz. 23 w Polsce).


„George H.W. Bush był przyjacielem Polski”. Kondolencje prezydenta i premieraNie żyje były prezydent USA George H.W. Bush

Nestor amerykańskiej polityki

Urodzony 12 kwietnia 1924 r. w Milton (Massachusetts) George H. W. Bush był Republikaninem, przedsiębiorcą naftowym. Funkcję 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych sprawował jedną kadencję - w latach 1989-1993. Walka o reelekcję zakończyła się jego porażką z Demokratą Billem Clintonem. Przed objęciem prezydentury Bush piastował w latach 1981-1989 stanowisko wiceprezydenta w administracji Ronalda Reagana. Był także ambasadorem USA przy ONZ oraz dyrektorem CIA.

Prezydentura Busha to lata końca zimnej wojny, I wojny w Zatoce Perskiej, upadku ZSRR i zjednoczenia Niemiec. Bush w 1991 r. zawarł z ZSRR układ START I o redukcji zbrojeń strategicznych – był to pierwszy układ przewidujący faktyczną redukcję arsenałów jądrowych, a nie tylko kontrolę zbrojeń.

Swą pierwszą prezydencką wizytę w Polsce Bush odbył w lipcu 1989 r., gdy przewodniczącym Rady Państwa był Wojciech Jaruzelski. 11 lipca 1989 r. ówczesny amerykański szef państwa odwiedził Gdańsk, gdzie spotkał się z przywódcą „Solidarności” Lechem Wałęsą.

Druga wizyta prezydenta w Polsce miała miejsce za prezydentury Wałęsy, 5 lipca 1992 r. Amerykański przywódca wziął udział w uroczystościach związanych ze sprowadzeniem do Polski z USA prochów pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.

Kilka lat temu Bush ujawnił, że cierpi na chorobę Parkinsona. Wcześniej 41. prezydent USA prowadził aktywny styl życia, m.in. skacząc ze spadochronem z okazji swych 75., 80., 85. i 90. urodzin.

Były prezydent USA zmarł zaledwie kilka miesięcy po śmierci swojej żony Barbary. Para była małżeństwem przez 73 lata, miała pięcioro dzieci – w tym 43. prezydenta USA George'a W. Busha – i 17 wnucząt.


Rekordzista Bush. Były prezydent skończył 94 lata

źródło:

Zobacz więcej