RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szczątki mamuta na budowie metra. Mają ponad 100 tys. lat [WIDEO]

Kości badająteraz archeolodzy (fot. YT/Warszawa)
Kości badająteraz archeolodzy (fot. YT/Warszawa)

Kości prehistorycznego ssaka znaleziono przy budowanej stacji metra C08 Płocka na Woli. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tys. lat – poinformowało biuro prasowe warszawskiego metra.

Znaleziona w żwirze. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim otrzymało kość mamuta

Metrowa kość udowa mamuta, odnaleziona przypadkiem w żwirze przywiezionym do cementowni, została przekazana Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Kość jest...

zobacz więcej

Na kość miednicy i fragmenty szkieletu robotnicy natrafili podczas prac przy budowie wentylatorni stacyjnej, sześć metrów pod ziemią. Wkrótce potem na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które nadzoruje budowę tego odcinka II linii metra.

Na czas wydobycia znaleziska i poszukiwania artefaktów (np. narzędzi krzemiennych) prace na budowie wstrzymano.

– Znalezione szczątki zostały przez nas wydobyte i oczyszczone. Będą przedmiotem dalszych badań dla ustalenia dokładnego gatunku tego zwierzęcia, jego chronologii i okoliczności śmierci – powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Brzeziński.

Wstępne informacje wskazują, że kości mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, które żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu (zwanego często epoką lodowcową). Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do siedmiu ton.

W tamtych czasach w rejonie budowy na obecnej Woli znajdowało się jezioro. – Nie jest wykluczone, że ten osobnik penetrował jezioro podczas jego zamarznięcia, nastąpiło załamanie lodu i tam zakończył swoje życie – dodał Brzeziński.

Szczątkami zajmą sięteraz archeolodzy (fot. YT/Warszawa)
Szczątkami zajmą sięteraz archeolodzy (fot. YT/Warszawa)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej