Mroźna pogoda sprzyja winiarzom. Lodowe wino zyskuje popularność

Wytwarzaniem wina lodowego zajęli się słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle (fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach)

Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina (PAW) w Jaśle korzystając z mroźnej pogody w ostatni weekend, zebrali grona i rozpoczęli wytwarzanie wina lodowego, na które czekali kilka tygodni.

Rynek polskich win dojrzewa, przybywa winnic

W Polsce działa już około 230 winnic. Nie tylko przybywa upraw, ale również polskie wina zdobywają większą popularność i szturmują coraz wyższe...

zobacz więcej

– W polskich warunkach produkcja wysokiej jakości wina lodowego może udać się tylko w wyjątkowych rocznikach, a taki był dla winiarzy 2018 r. – powiedziała dyrektor PAW Ewa Wawro.

Zaznaczyła, że „dobrze dojrzałe, zdrowe winogrona należy przetrzymać na krzewach, aż do mrozu poniżej siedmiu stopni”. Owoce muszą zamarznąć całkowicie i w takiej postaci zbiera się je i tłoczy. Zbiór winogron odbywa się bardzo wcześnie rano; czasami w nocy, przy sztucznym świetle.

Po wytłoczeniu uzyskuje się skoncentrowany moszcz o zawartości cukru 40-50 kg w 100 litrach.

– Zdając sobie sprawę, że kolejny raz taka okazja może się nie przytrafić, szybko zdecydowaliśmy się na pozostawienie na krzewach owoców odmiany Vidal Blanc, która doskonale nadaje się na wino lodowe. Uprawiana jest ona na dużą skalę w Kanadzie. Służy tam do wyrobu słynnych z wysokiej jakości win lodowych – wykładowca PAW Roman Myśliwiec.

W trakcie tradycyjnego przerobu ze 100 kg owoców uzyskuje się ok. 70 litrów moszczu, który przerabia się na wino. Z kolei w przypadku wina lodowego ze 100 kg owoców uzyskuje się ledwie kilkanaście litrów zagęszczonego soku. Po przeprowadzeniu fermentacji uzyskuje się bardzo słodki, skoncentrowany, ceniony przez znawców trunek.

Wina lodowe należą do kategorii win specjalnych. Ze względu na skomplikowaną i pracochłonną technologię produkcji są drogie.
 

źródło:

Zobacz więcej