RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Nigerii żyje. Zdementował pogłoski o swojej śmierci

W lutym prezydent Nigerii Muhammadu Buhari będzie ubiegał się o reelekcję (fot. flickr.com/ Chatham House)
W lutym prezydent Nigerii Muhammadu Buhari będzie ubiegał się o reelekcję (fot. flickr.com/ Chatham House)

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari, który przybył do Polski na szczyt klimatyczny, zdementował pogłoski mówiące o tym, że zmarł i został zastąpiony przez sudańskiego oszusta.

Prezydent na swoim oficjalnym koncie na Twitterze poinformował, że gdy spotkał się w Krakowie z Nigeryjczykami mieszkającymi w Polsce, zapytano go, czy został sklonowany. Buhari zaprzeczył pogłoskom, że zmarł i że w jego roli występuje sobowtór.

Nigeria: 17 żołnierzy zginęło w ataku Boko Haram

Co najmniej 17 nigeryjskich żołnierzy zginęło w czwartkowym ataku dżihadystów z Boko Haram na bazę militarną na północy Nigerii – poinformowała...

zobacz więcej

Jak zauważa Reuters, Buhari przerwał milczenie w sprawie plotki, która krążyła w mediach społecznościowych od miesięcy.

W lutym prezydent Nigerii będzie ubiegał się o reelekcję.

Buhari w 2017 roku spędził pięć miesięcy w Wielkiej Brytanii, gdzie był poddawany kuracji w związku z chorobą – nie ujawniono, o jakie problemy zdrowotne chodziło.

W mediach społecznościowych wywołało to różnego rodzaju pogłoski – w tym zyskującą dużą popularność teorię, że Buhari zmarł w trakcie leczenia i został zastąpiony przez sobowtóra z Sudanu.

Fałszywy Buhari miał być w rzeczywistości Jubrilem – głosiła ta teoria, którą powtarzali niektórzy przeciwnicy polityczni prezydenta. Teoria ta nie była poparta żadnymi dowodami.

– To naprawdę ja, zapewniam was. Wkrótce będę obchodził 76 urodziny i nadal będę silny – powiedział Buhari.

 – Wiele osób liczyło na to, że umrę, kiedy chorowałem – dodał, nazywając osoby rozpowszechniające plotki na jego temat „ignorantami i bezbożnikami”.

Kancelaria prezydenta Nigerii rozesłała informację ws. oświadczenia prezydenta w e-mailu zatytułowanym „To naprawdę ja, prezydent Buhari odpowiada na pogłoski o klonie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej