Katar występuje z OPEC. Chce produkować więcej gazu

Katar jest producentem prawie 30 procent wydobywanego na świecie gazu, dzieląc swoje największe pole gazowe z Iranem (fot. David McNew/Getty Images)

Katar opuści w styczniu Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) – poinformował w poniedziałek nowy minister energetyki tego kraju Saad Al-Kaabi.

Ropa tanieje. Spadek dzień po najmocniejszej od miesięcy zwyżce

Ropa w USA tanieje po poniedziałkowej, najmocniejszej od dwóch miesięcy zwyżce, która wyniosła 2,4 proc. Producenci z OPEC i ich sojusznicy...

zobacz więcej

– Katar zdecydował wycofać się jako członek z OPEC w styczniu 2019 roku – oświadczył minister na konferencji prasowej w Ad-Dausze. Dodał, że organizacja została o tym poinformowana w poniedziałek rano.

Według ministra decyzja taka jest podyktowana długoterminową strategią międzynarodowych działań Kataru, między innymi rozwojem wydobycia gazu.

W czasie konferencji w Ad-Dausze Al Kaabi podkreślił także, że decyzja ta nie ma nic wspólnego z trwającą od czerwca 2017 roku blokadą Kataru. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zarzucając mu m.in. wspieranie terrorystów.

Katar jest producentem prawie 30 procent wydobywanego na świecie gazu, dzieląc swoje największe pole gazowe z Iranem.

OPEC – to międzynarodowa organizacja państw będących producentami ropy naftowej z siedzibą w Wiedniu. Kontroluje prawie połowę wydobycia tego paliwa i 70 procent jego światowych rezerw.

Nie należą do niej ani Stany Zjednoczone, ani Rosja, ale członkami OPEC są między innym Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Kuwejt.

źródło:

Zobacz więcej