RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gruziński Kazbek bezpieczny dzięki Polakom. Po raz pierwszy latem nie było ofiar

Szczyt wznosi się na wysokość 5033 m n.p.m. (fot. flickr.com/Lera Shvets)
Szczyt wznosi się na wysokość 5033 m n.p.m. (fot. flickr.com/Lera Shvets)

Sukces polskich ratowników górskich w Gruzji. Pierwszy raz w historii rozwoju turystyki w tym kraju w sezonie letnim nie było ofiar śmiertelnych na Kazbeku.

Ile jest kozic w Tatrach? Przyrodnicy są zaskoczeni

W Tatrach odbyło się jesienne liczenie kozic. Jego wyniki pozytywnie zaskoczyły przyrodników. Po obu stronach Tatr żyje 1431 kozic. 1010 po...

zobacz więcej

Na tym jednym z najwyższych szczytów Kaukazu, w bazie na wysokości ponad 3 tys. metrów, Polacy trzy lata temu założyli ambulatorium i w razie potrzeby przeprowadzają akcje ratownicze.

– Gruzini nie mają zorganizowanej służby ratowniczej w górach, stąd konieczna jest nasza obecność – mówi Marcin Błoński z fundacji „Medyk Rescue Team”, koordynator projektu „Bezpieczny Kazbek”.

Zaznaczył, że większość interwencji dotyczy choroby wysokościowej. W tym roku służby ratunkowe odnotowały cztery przypadki, w których było zagrożone życie. Na szczęście nikt nie zginął.

– Problemem Kazbeku jest jego łatwa dostępność dla wszystkich turystów – dodaje Marcin Błoński. Do bazy potrafią dotrzeć ludzie w sandałach, bardzo często niedoświadczeni.

Od kilku lat wśród tysięcy turystów próbujących zdobyć Kazbek niemal połowa to Polacy. Szczyt wznosi się na wysokość 5033 m n.p.m.

źródło:
Zobacz więcej