RAPORT

Pogarda

Święta będą bogatsze. Wydamy więcej niż rok temu

Wśród prezentów pierwsze miejsce zajęły kosmetyki i perfumy (fot. flickr.com/ Peter Dutton)
Wśród prezentów pierwsze miejsce zajęły kosmetyki i perfumy (fot. flickr.com/ Peter Dutton)

Najnowsze

Popularne

Polska rodzina przeznaczy na tegoroczne święta blisko 1170 zł, o 6 proc. więcej, niż wydała rok wcześniej – wynika z badania firmy doradczej Deloitte, które opublikowała poniedziałkowa „Gazeta Polska Codziennie”.

Abp Gądecki: Tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania

– Tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania – podkreślił w niedzielę w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski...

zobacz więcej

To 21. edycja międzynarodowego badania Deloitte „Zakupy świąteczne”, w którym przeanalizowano zwyczaje zakupowe w 10 europejskich krajach.

Według raportu w tym roku na prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi Polacy zamierzają przeznaczyć średnio 1168 zł (272 euro).

– Oznacza to sześcioprocentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego, najwyższy spośród analizowanych krajów. Podobny wynik zanotowała Rosja. Największym budżetem na świąteczne wydatki dysponują jednak Brytyjczycy (587 euro) i Hiszpanie (495 euro) – komentuje Wojciech Górniak, dyrektor w Deloitte.

W tym roku Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą nieco więcej niż na żywność.

Pierwsza kategoria pochłonie 45 proc. (532 zł) bożonarodzeniowego budżetu, druga 44 proc. (511 zł), natomiast na spotkania towarzyskie zostanie przeznaczone 11 proc. (125 zł) – można przeczytać w raporcie Deloitte’a.

Rosnące wydatki świąteczne to m.in. efekt tego, że Polacy pozytywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą. Pod tym względem Polacy są największymi optymistami w Europie.

Boże Narodzenie w Białym Domu. Melania Trump pokazuje świąteczne dekoracje

Melania Trump podzieliła się na Twitterze zdjęciami świątecznych dekoracji rozmieszczonych w Białym Domu. Przygotowano je pod hasłem „Tradycje...

zobacz więcej

Aż 34 proc. ankietowanych uważa obecny stan gospodarki za zadowalający. Zdaniem ekspertów Deloitte optymizm ten wynika przede wszystkim z tego, że w ocenie Polaków mają oni coraz większe możliwości finansowe.

Ponad jedna czwarta ankietowanych (28 proc.) deklaruje, że w tym roku dysponuje większym budżetem na konsumpcję.

Wśród prezentów pierwsze miejsce zajęły kosmetyki i perfumy. Kolejne - słodycze i książki. Aż 49,5 proc. szuka świątecznych inspiracji w Internecie.

– Mimo że Internet odgrywa coraz większą rolę w kreowaniu naszych pomysłów bożonarodzeniowych, to niemal 58 proc. z nas po prezenty uda się do sklepów stacjonarnych. Pod tym względem Polacy nie tak łatwo zmieniają swoje przyzwyczajenia – podkreśla Radosław Pidzik z firmy Deloitte.

Prawie jedna trzecia Polaków zdecyduje się na zakup prezentów w sklepach internetowych, głównie takich, które mają oddziały stacjonarne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej