RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Iran rzuca rękawicę USA. „Będziemy kontynuowali rozwijanie i testowanie rakiet”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o łamanie rezolucji ONZ (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images)

Rzecznik irańskiej armii gen. Abdolfazl Szekarczi oznajmił, że Iran nie przerwie swego programu rakietowego i będzie kontynuował testy. Jest to odpowiedź na oświadczenie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który oskarżył Teheran o złamanie rezolucji ONZ.

Iran ostrzega USA: „Siły zbrojne są gotowe do obrony naszej floty handlowej”

Siły zbrojne Iranu oświadczyły w poniedziałek, że będą chronić tankowce z tego kraju przed wszelkimi zagrożeniami, odpowiadając w ten sposób na...

zobacz więcej

Pompeo napisał w oświadczeniu, że Iran wypróbowuje pocisk balistyczny średniego zasięgu zdolny do przenoszenia kilku głowic, co narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Próby rakiet (...) są przeprowadzane w celach obrony kraju i odstraszania i będziemy to kontynuowali” – oznajmił gen. Szekarczi, cytowany przez półoficjalną agencję Tasnim. Nie zaprzeczył przy tym ani nie potwierdził, czy Iran przeprowadził próbę nowej rakiety.

„Będziemy kontynuowali zarówno rozwijanie, jak i testowanie rakiet. To jest poza ramami negocjacji (nuklearnych) i jest częścią bezpieczeństwa narodowego, na które nie musimy prosić o pozwolenie” – dodał.

Wcześniej rzecznik MSZ Iranu Bahram Kasemi stwierdził, że program rakietowy Iranu ma charakter obronny i nie jest objęty zakazem. „Żadna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zakazuje prób z pociskami w Iranie” – podkreślił.

Zarzucił Stanom Zjednoczonym „powoływanie się na rezolucję, którą same naruszyły, wycofując się jednostronnie z obowiązującego porozumienia nuklearnego”.

Pompeo oskarżył w sobotę irański rząd o to, że wypróbowując pocisk balistyczny średniego zasięgu, zdolny do osiągnięcia celów w Europie i każdego punktu na Bliskim Wschodzie, złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według sekretarza stanu USA irańska próba „narusza rezolucję 2231 Rady Bezpieczeństwa, która zakazuje Teheranowi podejmowania jakichkolwiek działań związanych z pociskami balistycznymi, włącznie z wystrzeliwaniem pocisków, do których budowy wykorzystano tę technologię”.

Wcześniej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton napisał na Twitterze: „Iran wypróbowuje pociski balistyczne zdolne dotrzeć do Izraela i Europy. Tej prowokacji tolerować nie możemy”.

Stany Zjednoczone, wycofując się z wielostronnego porozumienia atomowego z Teheranem w 2015 roku, nałożyły na Iran nowe sankcje w celu ograniczenia irańskich programów zbrojeniowych i wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie.

źródło:

Zobacz więcej