UEFA wprowadza trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie

Zwycięzca nowych rozgrywek będzie miał zapewnione prawo gry w Lidze Europy w następnym sezonie (fot. pixabay)

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała w niedzielę wieczorem w Dublinie wprowadzić od sezonu 2021/22 trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie, obok Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. W nowych rozgrywkach wezmą udział 32 drużyny.

Z nimi powalczymy o Euro 2020. Losowanie wyjątkowo łaskawe

W stolicy Irlandii odbyło się losowanie grup eliminacyjnych do piłkarskich mistrzostw Europy w 2020 roku. Biało-czerwoni byli losowani z pierwszego...

zobacz więcej

Nowe rozgrywki, nazwane roboczo UEL2, będą składały się z fazy grupowej (osiem grup po cztery zespoły), meczów 1/8 finału, ćwierćfinałów, półfinałów i finału. Do 1/8 finału awansują zwycięzcy grup, a pomiędzy zespołami z 2. miejsc i zespołami z 3. miejsc w swoich grupach Ligi Europy rozegrana zostanie dodatkowa runda barażowa.

Nazwa rozgrywek, sposób podziału premii finansowych oraz strategia komercyjna mają być sprecyzowane w ciągu 2019 roku.

W sumie w ciągu 15 tygodni zostanie rozegranych 141 spotkań. Podobnie jak w Lidze Europy, mecze będą odbywać się w czwartki.

Zwycięzca nowych rozgrywek będzie miał zapewnione prawo gry w Lidze Europy w następnym sezonie.

UEFA zdecydowała również, że mecze finałowe wszystkich rozgrywek będą rozgrywane w jednym tygodniu. Finał nowopowstałych rozgrywek odbędzie się w środę, finał Ligi Europy – w czwartek, a finał Ligi Mistrzów – w sobotę.

Nowe rozgrywki zagwarantują, że co najmniej 34 kraje będą miały swoje zespoły w fazie grupowej klubowych rozgrywek UEFA (obecnie minimalna liczba to 26 krajów). Wszystkie krajowe federacje zrzeszone w UEFA będą miały dostęp do wszystkich trzech rozgrywek.

W związku z wprowadzeniem trzecich rozgrywek zmniejszeniu ulegnie format Ligi Europy – z 48 do 32 drużyn w fazie grupowej. Jak zaznaczyła UEFA, formuła Ligi Mistrzów nie ulegnie zmianie.

„Rozgrywki klubowe UEFA staną się bardziej otwarte niż kiedykolwiek wcześniej. Będzie więcej meczów dla większej liczby klubów i więcej reprezentowanych krajowych federacji w fazie grupowej. Nowe rozgrywki są owocem dialogu z klubami za pośrednictwem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów” – oświadczył w komunikacie szef UEFA Aleksander Čeferin.

źródło:
Zobacz więcej