RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ujawniono ostatnie słowa George’a H.W. Busha

Tuż przed śmiercią George H.W. Bush rozmawiał ze swoim synem George'em W. (fot. PAP/EPA/MATTHEW CAVANAUGH)
Tuż przed śmiercią George H.W. Bush rozmawiał ze swoim synem George'em W. (fot. PAP/EPA/MATTHEW CAVANAUGH)

„Też cię kocham” – takie były ostatnie słowa zmarłego w piątek byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. Wypowiedział je w rozmowie telefonicznej ze swoim synem, również byłym prezydentem George’em W. Bushem.

Nie żyje były prezydent USA George H.W. Bush

W wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush – poinformował w nocy z piatku na sobotę na Twitterze rzecznik rodziny....

zobacz więcej

Informację o ostatnich słowach Busha seniora przekazał dziennikowi „New York Times” wieloletni przyjaciel jego syna, były sekretarz stanu James Baker.

George H.W. Bush zmarł w piątek w swoim domu w Houston w otoczeniu kilku przyjaciół i członków rodziny. Były prezydent odbył przed śmiercią rozmowy telefoniczne ze swoimi dziećmi, którym nie udało się dojechać. Wśród nich był George W., który przyznał, że miał „cudownego ojca”.

– To było spokojne odejście. Myślę, że takiego należałoby życzyć każdemu. Był gotowy – opowiadał Baker.

Po śmierci Barbary Bush w kwietniu, z którą George H.W. pozostawał w związku małżeńskim przez 73 lata, jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Mimo to wziął udział w ślubie swojej wnuczki, również Barbary Bush, w październiku. Na uroczystość udał się do stanu Maine.

Trumna z ciałem 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który sprawował urząd w latach 1989-1993, zostanie przywieziona samolotem Air Force One do Waszyngtonu. W przyszłym tygodniu zostanie wystawiona na Kapitolu. To tradycja honorowania zmarłych byłych prezydentów. Jak poinformowali liderzy frakcji w Kongresie, trumna zostanie przywieziona na Kapitol w poniedziałek o godz. 23 czasu obowiązującego w Polsce. (17 czasu miejscowego). Dwie i pół godziny później miejsce to zostanie udostępnione Amerykanom.

Trumna jest zwykle wystawiana na środku pomieszczenia na drewnianym katafalku, używanym od czasów pogrzebu prezydenta Lincolna w 1865 roku. Będzie przykryta amerykańską flagą. Obok stanie warta honorowa.

Ostatnim prezydentem, któremu w ten sposób oddano hołd, był prezydent Gerald Ford. Wcześniej wystawiono tu w 2004 roku trumnę Ronalda Reagana, a w tym roku – przed pogrzebem, trumnę z ciałem senatora Johna McCaina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej