RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zmiana planów prezydenta USA. Trump rozmawiał z Putinem podczas szczytu G20

Prezydent USA, zapytany, czy przywitał się z Putinem, odpowiedział wymijająco: „Specjalnie nie, nie wiem” (fot. PAP/EPA/LUKAS COCH)

Mimo odwołania zaplanowanego spotkania z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Buenos Aires prezydent USA Donald Trump rozmawiał z nim krótko w piątek – potwierdziła w sobotę jego rzeczniczka Sarah Sanders.

Trump odwołuje spotkanie z Putinem. Pokłosie rosyjskich działań wobec Ukrainy

Nie dojdzie do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z jego rosyjskim odpowiednikiem podczas szczytu G20 w Buenos Aires. Trump ogłosił, że...

zobacz więcej

– Jak to bywa na wielostronnych spotkaniach, prezydent USA Donald Trump i pierwsza dama przeprowadzili wczoraj kilka nieoficjalnych rozmów ze światowymi przywódcami na kolacji, w tym z prezydentem Putinem – poinformowała Sanders.

Hiszpańskiej agencji EFE napisała wcześniej w e-mailu, że Trump i Putin „wymienili uprzejme uwagi podczas wykonywania przez fotografów zbiorowych zdjęć uczestników G20, podobnie jak Trump uczynił to z innymi przywódcami”.

Sanders nie podała szczegółów. EFE zauważa, że przed wykonaniem wspólnego zdjęcia uczestników G20 Trump przeszedł w pewnej odległości od Putina, nie zatrzymując się przed kamerami, aby go pozdrowić.

Sam prezydent USA, zapytany w piątek przez dziennikarzy, czy przywitał się z Putinem, odpowiedział wymijająco: „Specjalnie nie, nie wiem”.

W czwartek, wkrótce po starcie jego samolotu do Buenos Aires, Trump oznajmił, że postanowił odwołać dwustronne spotkanie z Putinem w Buenos Aires, ponieważ „Rosja nie zwróciła Ukrainie okrętów i marynarzy”.

Spotkanie obu prezydentów miało być pierwszym od lipcowego szczytu w Helsinkach, a rosyjski przywódca chciał je wykorzystać, aby rozmawiać m.in. o rozbrojeniu nuklearnym i Syrii.

Spotkanie Trump - Putin. „Nie liczę na przełom”

To będzie jedno z najpilniej śledzonych politycznych wydarzeń tego roku. W stolicy Finlandii spotkają się w poniedziałek prezydent Stanów...

zobacz więcej

Kreml przypisał w sobotę odwołanie spotkania „wewnętrznej sytuacji politycznej” w USA, a nie incydentowi w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, ale Trump podkreślał w piątek, że na jego decyzji zaważyło „po prostu to, co się stało na Ukrainie”.

Jak podała w sobotę rosyjska agencja TASS z Buenos Aires, doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował, że po odwołaniu spotkania prezydentów Rosji i USA „postanowiono kontynuować dialog roboczy”, w tym z doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

– Były kontakty. Od obu stron wyszła propozycja kontynuowania kontaktów, w tym z samym Boltonem – powiedział Uszakow. Na pytanie, od kogo wyszła inicjatywa takich kontaktów, Uszakow odparł: „Od Amerykanów” – dodaje TASS.

źródło:

Zobacz więcej