Raport

#FabrykahejtuPO

W Berlinie jak w Paryżu. Niemcy protestują przeciwko polityce rządu

Wielu demonstrantów niosło transparenty z hasłami takimi, jak „Powstrzymać węgiel” i „Przyszłość jest wolna od węgla” (fot. PAP/EPA/MARKUS HEINE)

Tysiące przeciwników węgla demonstrowały w sobotę w centrum Berlina, domagając się od rządu Niemiec szybszego odchodzenia od tego źródła pozyskiwania energii i większych działań na ochrony środowiska.

Macron: Ograniczenie udziału energii jądrowej będzie wolniejsze

Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja będzie wolniej niż planowano zmniejszać udział energii jądrowej w produkcji energii...

zobacz więcej

Według policji, w berlińskiej demonstracji pod hasłem „Stop dla węgla – ochrona środowiska teraz” udział wzięło ponad 5 tys. osób, organizatorzy mówili o ok. 16 tysiącach.

– To hasło pokazuje, że postulat szybkiego odejścia od węgla i protest przeciwko bezczynności rządu w kwestii ochrony klimatu wychodzi z klasy średniej – oceniła rzeczniczka jednej z proekologicznych inicjatyw odpowiedzialnych za organizację sobotniego wydarzenia.

Wielu demonstrantów niosło transparenty z hasłami takimi, jak „Powstrzymać węgiel” i „Przyszłość jest wolna od węgla”.

Jednocześnie podobna demonstracja odbyła się w Kolonii na zachodzie kraju. Do udziału w nich wzywały liczne organizacje i inicjatywy proekologiczne, w tym Bund fuer Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND), Greenpeace i Campact.

Czechy planują rozwijać energetykę jądrową

Czechy planują dalsze rozwijanie energetyki jądrowej i budowę nowych bloków reaktorowych w swych atomowych elektrowniach Dukovany i Temelin –...

zobacz więcej

Wskazują one, że niemiecka komisja węglowa zamierza zaprezentować swój raport na temat odchodzenia kraju od energii węglowej dopiero na początku przyszłego roku, a więc po rozpoczynającym się w niedzielę szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Ostrzegają ponadto, że świat zmierza obecnie ku globalnemu wzrostowi temperatur o 3 stopnie Celsjusza, a nie o 2 czy wręcz 1,5 stopnia, jak przewiduje podpisane w 2015 roku porozumienie paryskie w spraw walki ze zmianami klimatycznymi – pierwsza globalna umowa klimatyczna zobowiązująca wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Uczestnicy COP24, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, mają za zadanie ustanowienie reguł wdrażania tego porozumienia. Szczyt potrwa do 14 grudnia.

źródło:

Zobacz więcej