Kancelaria Premiera: Bezrobocie od 2015 roku spadło niemal dwukrotnie

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w konferencji „Praca dla Polski” (fot. Twitter/Kancelaria Premiera)

Niemal dwukrotny spadek bezrobocia od 2015 r., najniższy w historii deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz stabilny wzrost PKB – to niektóre dokonania rządu PiS, o których poinformowała w sobotę na Twitterze Kancelaria Premiera w ramach konferencji „Praca dla Polski”.

GUS: Wzrost PKB w III kwartale 2018 r.

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w II kwartale – wynika z komunikatu...

zobacz więcej

„Obniżyliśmy CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw z 19 proc. do 9 proc. A także szereg innych uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 5 mld zł” – czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera.

Kolejny wpis dotyczy stabilnego wzrostu PKB. „Polska gospodarka spisuje się na piątkę i coraz częściej chwalą ją międzynarodowe instytucje - wśród nich Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, OECD, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Światowy, nazywając nas gospodarczymi liderami regionu. Każda z tych instytucji podwyższa nam prognozy wzrostu PKB, który od pięciu kwartałów oscyluje wokół 5 proc. i jest jednym z najwyższych w całej UE” – napisano.

„W 2017 roku Polska miała najniższy w historii deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych - 1,4 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje stały spadek deficytu strukturalnego z 2 proc. w tym roku do 1,5 proc. w 2021 r.” – czytamy.

Ponadto – jak podkreślono – rząd przyczynił się do spadku obciążeń podatkowych Polaków. „Pomimo wydatków na programy prorodzinne i prospołeczne takie, jak 500 plus, 75 plus, czy Dobry Start, zmniejsza się realne obciążenie podatkowe Polaków” – napisano. Wskazano także na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. „Przywilejami inwestycyjnymi zostało objęte niemal 100 proc. terenów inwestycyjnych w kraju - podczas gdy do tej pory tzw. Specjalne Strefy Ekonomiczne zajmowały tylko 0,08 proc. powierzchni Polski” – napisano.

Spada liczba bezrobotnych. Najnowsze dane resortu pracy

– Bezrobocie nie rośnie, utrzymało się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Październik kończymy z odczytem bezrobocia na poziomie 5,7 proc....

zobacz więcej

Rząd podkreślił, że wpływy z podatków i składek rosną szybciej niż PKB. „Ok. 50 mld zł z uszczelnienia podatków. Dzięki działaniom uszczelniającym, nowej legislacji i utworzeniu KAS udało się zmniejszyć lukę podatkową. Wpływy z podatków i składek rosną szybciej niż PKB. Dzięki temu możliwe było sfinansowanie wielu projektów społecznych przy jednoczesnym obniżaniu obciążeń fiskalnych” – napisano.

„W 2017 roku nakłady krajowe brutto na działalność badawczo-rozwojową wyniosły aż 20,6 mld zł i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 14,7 proc.” – podkreślono.

Ponadto – jak zauważono – „dzięki wprowadzeniu skutecznych programów prorodzinnych i prospołecznych, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, radykalnie zmniejszył się zasięg skrajnego ubóstwa”.

Rząd PiS wskazuje też na spadające bezrobocie w Polsce, które od 2015 roku – jak poinformowano – spadło niemal dwukrotnie.

Rządzący podkreślają, że instytucje ratingowe i finansowe podwyższają prognozy dla Polski i włączają nas do grona krajów rozwiniętych. „Najważniejsze instytucje ratingowe i finansowe – takie jak Agencja Standard&Poor's, Agencja Moody's, Agencja Fitch – podwyższają prognozy dla Polski i włączają nas do grona krajów rozwiniętych. Od października 2018 roku Polska jest wśród 25 dojrzałych rynków według indeksu FTSE Russell” – napisano.

Rafalska: W 2019 r. nowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur

– Proponujemy w 2019 r. nowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur, wzrost minimalnych emerytur i rent do 1100 zł, a najmniejszą waloryzację na...

zobacz więcej

Wskazano także na mniejszy dług instytucji rządowych i samorządowych oraz najwyższy wzrost PKB. „Wśród 10 największych gospodarek UE, w drugim kwartale 2018 roku, Polska miała drugi najniższy dług instytucji rządowych oraz samorządowych oraz najwyższy wzrost PKB” – czytamy.

Rząd mówi także, że więcej pieniędzy będzie „na godną emeryturę”. „W 2019 roku zaczną funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe: nowoczesne i dobrowolne rozwiązanie, dzięki któremu Polacy będą oszczędzać na dodatkową emeryturę” – napisano.

„W czasie kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości płaca minimalna łącznie wzrośnie o 500 zł. Aktualnie wynosi 2100 zł, a od 2019 r. będzie wynosić 2250 zł” – czytamy.

Dodano, że Polska jest liderem pod względem wydatków społecznych, a także że jest mniej kontroli uczciwych przedsiębiorców. „Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził reformę administracji skarbowej. Wprowadzono systemy zautomatyzowanej analizy ryzyka wyłudzeń skarbowych STIR. Dzięki temu spadła liczba wyrywkowych kontroli, a administracja skarbowa może skupić się na identyfikowaniu przestępstw gospodarczych na wielką skalę. System umożliwia dalsze ograniczenia luki VAT i eliminowanie z obrotu gospodarczego podstawionych firm, działających na szkodę uczciwych przedsiębiorców” – czytamy.

źródło:

Zobacz więcej