RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef MSZ Ukrainy: Nord Stream 2 to jest pętla gazowa dla Europy

Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy złożyli wieńce na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

– Nord Stream 2 to pętla gazowa dla Europy, a gaz rosyjski jest dla Europy gazem paraliżującym, jak Nowiczok - powiedział szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. – Ostatnia agresja w Cieśninie Kerczeńskiej powinna przypomnieć tym, którzy są zaangażowani w ten projekt, do czego Rosja jest zdolna – wtórował mu jego polski odpowiednik Jacek Czaputowicz. Obaj spotkali się w Kijowie.

Szef MSZ: Wydarzenia na Morzu Azowskim argumentem na rzecz zatrzymania Nord Stream 2

Zablokowanie Nord Stream 2 może być jedną z form presji społeczności międzynarodowej na Rosję. Wydarzenia na Morzu Azowskim to dobry argument za...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem szef polskiej dyplomacji podkreślił, że w ich trakcie obaj politycy zgodzili się „co do negatywnej oceny projektu Nord Stream 2”.

– Ta agresja w Cieśninie Kerczeńskiej powinna przypomnieć, czy też pokazać tym, którzy są zaangażowani w ten projekt, do czego Rosja jest zdolna – przekonywał Czaputowicz.

Pytany, co może zrobić społeczność międzynarodowa, żeby zatrzymać realizację niemiecko-rosyjskiego gazociągu, szef MSZ zaznaczył, że wspólnota międzynarodowa jest w tej kwestii podzielona. Ocenił jednak, że – w kontekście ostatnich wydarzeń na Morzu Azowskim – „jest szansa na zatrzymanie tego projektu”.

Klimkin, który w sobotę spotkał się w Kijowie z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, podkreślił na wspólnej konferencji prasowej ministrów, że Polska i Ukraina mają „wspólne stanowisko wobec rosyjskich manipulacji, w szczególności manipulacji niektórymi politykami zachodnimi mającymi na celu uzyskanie wsparcia dla projektu Nord Stream 2”.

Niemiecki minister gospodarki: Nord Stream 2 i kryzys na Ukrainie to różne sprawy

Są to dwie różne kwestie i różne obszary – oświadczył niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier, komentując związek między rosyjską agresją na...

zobacz więcej

– Nord Stream 2 to jest pętla gazowa dla Europy, a gaz rosyjski dla Europy ma charakter gazu paraliżującego, podobnie jak Nowiczok – dodał szef ukraińskiej dyplomacji, nawiązując do gazu bojowego, który był wykorzystany do próby otrucia b. rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii w Wielkiej Brytanii.

Jak ocenił, konieczne jest dążenie do niezależności energetycznej, zwiększanie wydobycia własnego gazu. – A w sytuacji, kiedy nie będzie nam wystarczać tego gazu, powinniśmy go uzyskiwać za pośrednictwem państw cywilizowanych, chociażby takich, jak Polska – przekonywał Klimkin.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślał też, że wysiłki Ukrainy są kierowane na „wzmocnienie fali nacisku międzynarodowego na Rosję”, który spowoduje zwolnienie zatrzymanych na Morzu Azowskim ukraińskich żołnierzy oraz zwrot przechwyconych okrętów.

źródło:

Zobacz więcej