Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zaskakujący apel na koncercie w Meksyku: „Stawiajcie opór Kaczyńskiemu”

Roger Waters często podczas koncertów manifestuje kontrowersyjne poglądy (fot. PAP/EPA/JEFFREY ARGUEDAS)

„Stawiajcie opór Kaczyńskiemu w Polsce” – takie hasło pojawiło się na telebimie podczas koncertu Rogera Watersa w Meksyku. Muzyk wsławił się już namalowaniem Gwiazdy Dawida na balonie w kształcie świni, a podczas koncertu w Gdańsku zachęcał, by bronić Konstytucji. Do niemieckich mediów publicznych, ze względu na antysemityzm, nie ma już wstępu.

75-letni brytyjski rockman nie po raz pierwszy manifestuje swój stosunek do polskiej polityki. Podobne hasła wyświetlano również podczas jego koncertu w Gdańsku. Tym razem jednak były basista Pink Floyd do oporu wobec lidera PiS zagrzewał słuchaczy w Meksyku. Kraju, w którym z rąk morderców ginie 30 tys. ludzi rocznie, w tym wielu polityków, a kartele narkotykowe są bezkarne.

O zdarzeniu poinformowała na Facebooku Polka, która była na koncercie.


Podczas koncertu w Gdańsku w sierpniu 2018 r. Waters nawoływał do obrony Konstytucji, a na telebimie, oprócz haseł o wolnych sądach, wyświetlił listę tych, których uznał za neofaszystów. Wymienił Donalda Trumpa, Viktora Orbána, Marine Le Pen, Sebastiana Kurza, Nigela Farage’a, Jarosława Kaczyńskiego i… Władimira Putina. Choć przy tym ostatnim nazwisku postawiono znak zapytania. Kiedy indziej, w wywiadzie dla rosyjskich „Izwiestij” Waters chwalił Rosję, a oskarżanie jej o zabójstwo Skripalów, czy agresję na Ukrainie uznał za manipulację. Innym razem na czarnym balonie w kształcie świni namalował Gwiazdę Dawida.

Na meksykańską manifestację Watersa zareagował na Twitterze minister Joachim Brudziński.

źródło:
Zobacz więcej