Nie żyje były prezydent USA George H.W. Bush

B. prezydent USA George H.W. Bush zmarł w wieku 94 lat (fot. PAP/EPA/KIMMO MÄNTYLÄ)

W wieku 94 lat zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush – poinformował w nocy z piatku na sobotę na Twitterze rzecznik rodziny. George H.W. Bush był 41. prezydentem USA. Urząd sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

Rekordzista Bush. Były prezydent skończył 94 lata

Były prezydent USA George H.W. Bush skończył we wtorek 94 lata. Jest jedynym gospodarzem Białego Domu, który dożył takiego wieku.

zobacz więcej

Po śmierci George’a Busha seniora oświadczenie wydał jego syn George Bush – 43. prezydent USA. „George Bush był człowiekiem najwspanialszego charakteru i najlepszym ojcem, o jakim syn lub córka mogą marzyć. Cała rodzina Bushów jest głęboko wdzięczna za życie i miłość 41. prezydenta i za współczucie tych wszystkich, którzy przejmowali się jego losem i modlili za niego. Dziękujemy za kondolencje od przyjaciół i współobywateli” – napisał 43. prezydent USA.

George H.W. Bush był pierwszym, od 1837 roku, urzędującym wiceprezydentem, który wygrał wybory prezydenckie. Okres jego rządów zdominowały dwa wydarzenia – koniec zimnej wojny i wojna w Zatoce Perskiej. Z powodu skupienia się na polityce zagranicznej, Bushowi zarzucano zaniedbanie gospodarki, doprowadzenie w kraju do inflacji i wzrostu bezrobocia. Te niepowodzenia doprowadziły do jego wyborczej porażki wyborczej w 1992 roku z gubernatorem Arkansas Billem Clintonem.

Po opuszczeniu Białego Domu właściwie nie angażował się w sprawy publiczne.

George H.W. Bush był ojcem 43. prezydenta USA – George'a W. Busha.

W tym roku George H.W. Bush był dwukrotnie hospitalizowany. W kwietniu – z powodu infekcji, w maju – z powodu niskiego ciśnienia. Z powodu choroby Parkinsona, w ostatnim czasie poruszał się na wózku inwalidzkim.

W kwietniu zmarła jego żona – Barbara Bush.

źródło:
Zobacz więcej