RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzęsienie ziemi na Alasce. Odwołano alerty przed tsunami

Anchorage (fot. REUTERS/Nathaniel Wilder)

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 nawiedziło w piątek rano (czasu miejscowego) południe Alaski; w stolicy stanu, Anchorage, zatrzęsły się domy. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami dla południowych wybrzeży Alaski, które kilka godzin później odwołano. Nie zanotowano ofiar ani poważnych strat.

Trzęsienie ziemi podczas szczytu G20 w Buenos Aires

Lekkie trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,8 odnotowano w piątek w pobliżu stolicy Argentyny, Buenos Aires, gdzie tego dnia rozpoczął się szczyt G20....

zobacz więcej

Według pierwszych informacji amerykańskiej służby geologicznej (USGS) trzęsienie ziemi wystąpiło o godzinie 8.29 (18.29 czasu polskiego) na głębokości 41 km i w odległości 13 km od Anchorage.

„Trzęsienie ziemi było na tyle silne, że z mebli pospadały przedmioty, a domy się zatrzęsły” – napisał dziennik „Anchorage Daily News”, główna gazeta na Alasce.

Ludzie wylegli z biur i domów na ulice. Szybko wrócili, lecz wstrząs wtórny o magnitudzie 5,8, który wystąpił po kilku minutach, sprawił, że znów wyszli z budynków.

W marcu 1964 roku Alaskę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2, najsilniejsze zanotowane w historii USA. Jego epicentrum znajdowało się 120 km na wschód od Anchorage. Wstrząsy, które trwały 4,5 minuty oraz tsunami kosztowały życie około 130 osób.

źródło:
Zobacz więcej