RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Górnictwo kluczową częścią gospodarki

Morawiecki podkreślił poświęcenie, z jakim łączy się górnicza praca (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Morawiecki podkreślił poświęcenie, z jakim łączy się górnicza praca (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą jej kluczową częścią w przyszłości - zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

Premier: przechodzimy granicę od rynków rozwijających się do rozwiniętych

– Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe – mówił w niedzielę w Katowicach Mateusz...

zobacz więcej

W swoim wystąpieniu szef rządu nawiązał do postaci patronki górników - św. Barbary, która była także patronką polskiego Państwa Podziemnego oraz opozycji demokratycznej po stanie wojennym.

– Św. Barbara prowadzi nas przez te trudne górnicze losy, przez ten bardzo niełatwy czas, ku nowym czasom, gdzie górnictwo, górnicy i woj. śląskie ze wszystkimi jego przepięknymi częściami stanowią, tak jak stanowiły, podstawę gospodarki polskiej i będą kluczową częścią gospodarki polskiej również w przyszłości - jestem o tym przekonany – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Dziękuję za wasz trud, za wasz wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski. Polski, w której kolory czarny i zielony symbolizują ten trud, tę naszą niełatwą rzeczywistość, ale też tę nadzieję, uosobioną w zielonym kolorze lasów, natury, przyszłości – dodał premier.

– Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że możemy z dumą patrzeć w przyszłość woj. śląskiego i całego stanu górniczego - podkreślił szef rządu. Ocenił, że bez udziału górników nie byłoby polskiej transformacji gospodarczej.

Morawiecki podkreślił poświęcenie, z jakim łączy się górnicza praca. – To poświęcenie nie jest tylko poświęceniem dla siebie samego, dla swojego zakładu pracy, to jest poświęcenie, które górnicy przez wiele ponad sto lat dawali Polsce – powiedział. Szef rządu z podziwem mówił o górniczym harcie ducha i sile woli, wspominając postaci Alojzego Piontka i Zbigniewa Nowaka, którzy po zawałach przetrwali kilka dni pod ziemią, w oczekiwaniu na pomoc.

Premier uczestniczył w piątek w Katowicach w akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej - największego krajowego producenta węgla.

Kopalnie Grupy wydobywają rocznie ok. 30 mln ton tego surowca; po restrukturyzacji firma notuje zyski. W tym roku przeznacza na inwestycje ponad 2,5 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej