Prezes PGG: spodziewamy się najwyższego od lat zysku na tonie węgla

Wartość tegorocznych inwestycji sięgnie 2,5 mld zł (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)

– Polska Grupa Górnicza (PGG) spodziewa się w tym roku najwyższego od kilkunastu lat zysku na każdej tonie produkowanego węgla; wartość tegorocznych inwestycji sięgnie 2,5 mld zł – mówił podczas piątkowych obchodów barbórkowych w Katowicach prezes PGG Tomasz Rogala.

„Węgiel to bezpieczeństwo energetyczne Polski na długie lata”

Węgiel, dostarczanie energii opartej na własnym surowcu, to bezpieczeństwo państwa w długim terminie, tak będzie przynajmniej przez 30 lat –...

zobacz więcej

Obecną sytuację największego polskiego producenta węgla kamiennego prezes przedstawił podczas uroczystej akademii w katowickiej Akademii Muzycznej, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

– Generując roczne przychody netto niespełna 10 mld zł, zapewnimy wpływy podatkowe do budżetu centralnego, budżetów samorządów i ZUS-u na poziomie ponad 3 mld zł. Wreszcie spodziewamy się w tym roku wypracować zysk, który w przeliczeniu na jedną tonę produkowanego węgla powinien być najwyższym w historii PGG i jej poprzedniczki Kompanii Węglowej – powiedział prezes PGG.

Jeszcze w 2016 r. PGG traciła ponad 80 zł na każdej tonie sprzedanego węgla, rok później zysk na jednej tonie nie przekraczał 2 zł, podczas gdy w pierwszym półroczu br. było to już 28,55 zł. W pierwszym półroczu br. PGG wypracowała 294 mln zł zysku netto. Umocniła też swoją pozycję rynkową, zwiększając udział w polskiej produkcji węgla.

Minister energii o PEP: Stać nas na atom; w 2050 r. ciągle produkcja z węgla

– Oceniamy, że stać nas na rozpoczęcie budowy energetyki jądrowych; w 2050 r. w Polsce będą ciągle działać elektrownie węglowe – mówi minister...

zobacz więcej

– Dziś Polska Grupa Górnicza, niespełna trzy lata po jej powstaniu, to zupełnie inne przedsiębiorstwo. Na realizację programu inwestycyjnego przeznaczymy w tym roku 2,5 mld zł. Nowe ściany wydobywcze, nowoczesne maszyny i urządzenia, systemy kontroli ciśnień w obudowach w trybie on-line, informatyzacje większości procesów administracyjnychi – jak obieg dokumentów, elektroniczne postępowania zakupowe, składają na innowacyjność naszej spółki – wyliczał prezes.

– PGG dziś to 43 tys. pracowników, których średnie wynagrodzenia są o 50 proc. wyższe niż w regionie. Ponad 3 tys. aktywnych kontrahentów, m.in. dostarczających zaawansowany technologicznie sprzęt, przez co mamy duży wkład w rozwój wiedzy i myśli technicznej. Jesteśmy głównym dostawca węgla do energetyki zawodowej i ciepłownictwa, zapewniając dobre paliwa w cenach konkurencyjnych, istotnie niższych do węgla importowanego – powiedział Rogala.

Prezes ocenił, że tegoroczne obchody barbórkowe mają szczególny wymiar, ponieważ odbywają się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– Na Górnym Śląsku 100 lat temu tak naprawdę dopiero rozpoczęła się batalia, która przez kolejne powstania śląskie ostatecznie doprowadziła do przyłączenia do Polski znacznym obszarów ziemi śląskiej z kopalniami i hutami. Ten bogaty przemysł w ogromnym stopniu przyczynił się do budowy II Rzeczypospolitej, zapewniając energię i stal niezbędne do budowy infrastruktury i przemysłu – mówił szef PGG.

źródło:

Zobacz więcej