
Na lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie uroczyście otwarto wystawę reprodukcji dzieł z Muzeum Narodowego, zatytułowaną „Polski Album Rodzinny”. Ekspozycja, przygotowana w ramach projektu „Niepodległa”, promuje polską sztukę z wykorzystaniem nowych technologii. – Myślę, że to jest wspaniała prezentacja polskiej kultury – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
32 osobom zasłużonym w dziedzinie kultury wręczono medale Gloria Artis. Dodatkowo złote medale i wyróżnienia za opiekę nad zabytkami przyznano 18...
zobacz więcej
Premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników wernisażu wystawy „Polski album rodzinny” na lotnisku Chopina w Warszawie.
„Ten rok jest, dla nas Polaków, czasem szczególnym, razem dajemy wyraz naszej radości i dumie ze 100-lecia odzyskania niepodległości. Gratuluję wpisującej się w obchody jubileuszu inicjatywy zaprezentowania na lotnisku Chopina bogatego dorobku polskich artystów z czasów, gdy Polski nie było na mapach świata” – napisał premier w liście, który odczytał szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.
Premier przypomniał, że „różne były nasze drogi do odzyskania niepodległości”. „Walkę o zachowanie polskiej tożsamości i dziedzictwa toczono nie tylko na polach bitew, lecz także w pracowniach malarskich. Fakt, że nasza ojczyzna przetrwała w sercach i umysłach rodaków zawdzięczamy również tym wspaniałym artystom” – podkreślił szef polskiego rządu.
„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to najnowsza wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie, eksponująca ordery i odznaczenia, mundury,...
zobacz więcej
Obecny na wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński stwierdził, że „wprowadzamy dzisiaj polską kulturę w przestrzeń publiczną”. – To wspaniały pomysł, że możemy zaprezentować ponad 200 reprodukcji wielkoformatowych najlepszych polskich obrazów, najsłynniejszych polskich twórców – oznajmił szef MKiDN.
Powiedział, że na wystawie znajdują się reprodukcje prac m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, braci Gierymskich, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.
Dodał, że ekspozycja zawiera 150 portretów, 45 pejzaży oraz 40 innych przedstawień – wszystkie z Muzeum Narodowego w Warszawie.
–Myślę, że to jest wspaniała prezentacja polskiej kultury. Ja już myślę o tym, że może uda się (...) te reprodukcje wielkoformatowe dłużej w portach lotniczych prezentować, a w każdym razie na Okęciu. Zaraz będziemy o tym rozmawiali, bo myślę, że to jest coś naprawdę wyjątkowego – zaznaczył szef resortu kultury.
Gliński podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do powstania wystawy. – To jest po prostu fajny pomysł i użytkownikom lotniska będzie się to podobało. Jednocześnie ma to walor także edukacyjny i to w wielorakim rozumieniu tego słowa, bo możemy się uczyć, poznawać, możemy także obcować z najwyższej rangi kulturą – podsumował.