RAPORT

Pogarda

Otwarto wystawę „Polski Album Rodzinny”. Piotr Gliński: Wspaniała prezentacja polskiej kultury

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Polski Album Rodzinny” na warszawskim lotnisku Chopina (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Polski Album Rodzinny” na warszawskim lotnisku Chopina (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Najnowsze

Popularne

Na lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie uroczyście otwarto wystawę reprodukcji dzieł z Muzeum Narodowego, zatytułowaną „Polski Album Rodzinny”. Ekspozycja, przygotowana w ramach projektu „Niepodległa”, promuje polską sztukę z wykorzystaniem nowych technologii. – Myślę, że to jest wspaniała prezentacja polskiej kultury – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Stulecie polskich służb konserwatorskich. Medale za ochronę zabytków i odznaczenia Gloria Artis

32 osobom zasłużonym w dziedzinie kultury wręczono medale Gloria Artis. Dodatkowo złote medale i wyróżnienia za opiekę nad zabytkami przyznano 18...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników wernisażu wystawy „Polski album rodzinny” na lotnisku Chopina w Warszawie.

„Ten rok jest, dla nas Polaków, czasem szczególnym, razem dajemy wyraz naszej radości i dumie ze 100-lecia odzyskania niepodległości. Gratuluję wpisującej się w obchody jubileuszu inicjatywy zaprezentowania na lotnisku Chopina bogatego dorobku polskich artystów z czasów, gdy Polski nie było na mapach świata” – napisał premier w liście, który odczytał szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Premier przypomniał, że „różne były nasze drogi do odzyskania niepodległości”. „Walkę o zachowanie polskiej tożsamości i dziedzictwa toczono nie tylko na polach bitew, lecz także w pracowniach malarskich. Fakt, że nasza ojczyzna przetrwała w sercach i umysłach rodaków zawdzięczamy również tym wspaniałym artystom” – podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki zaznaczył, że dzięki tym wielkim twórcom odzyskaliśmy niepodległość i w naszych sercach „przetrwała miłość do naszej ojczyzny”. „Cieszę się, że od dziś z pracami wybitnych polskich twórców będą mogli zapoznać się podróżni na największym lotnisku w kraju. Promowanie polskiej sztuki i polskiego dziedzictwa to zadanie dla nas wszystkich, mających na sercu dbałość o wizerunek ojczyzny za granicą” – dodał.

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Wystawa w Łazienkach

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to najnowsza wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie, eksponująca ordery i odznaczenia, mundury,...

zobacz więcej

Obecny na wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński stwierdził, że „wprowadzamy dzisiaj polską kulturę w przestrzeń publiczną”. – To wspaniały pomysł, że możemy zaprezentować ponad 200 reprodukcji wielkoformatowych najlepszych polskich obrazów, najsłynniejszych polskich twórców – oznajmił szef MKiDN.

Powiedział, że na wystawie znajdują się reprodukcje prac m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, braci Gierymskich, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

Dodał, że ekspozycja zawiera 150 portretów, 45 pejzaży oraz 40 innych przedstawień – wszystkie z Muzeum Narodowego w Warszawie.

–Myślę, że to jest wspaniała prezentacja polskiej kultury. Ja już myślę o tym, że może uda się (...) te reprodukcje wielkoformatowe dłużej w portach lotniczych prezentować, a w każdym razie na Okęciu. Zaraz będziemy o tym rozmawiali, bo myślę, że to jest coś naprawdę wyjątkowego – zaznaczył szef resortu kultury.


Gliński podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do powstania wystawy. – To jest po prostu fajny pomysł i użytkownikom lotniska będzie się to podobało. Jednocześnie ma to walor także edukacyjny i to w wielorakim rozumieniu tego słowa, bo możemy się uczyć, poznawać, możemy także obcować z najwyższej rangi kulturą – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej