Tysiące srebrnych monet na więziennym polu uprawnym

Srebrne monety leżały pod powierzchnią ziemi wśród skorup dwóch ceramicznych dzbanów (fot. TT/Archaeology Bulgaria)

Na więziennym polu uprawnym w północnej Bułgarii przypadkowo odkryto dwa rozbite ceramiczne dzbany, zawierające łącznie 7046 monet ze srebra, będących w obiegu w Imperium Osmańskim w XIX wieku – informuje serwis internetowy Archaeology in Bulgaria.

Arabskie monety sprzed tysiąca lat znalezione w Legnickim Polu

Eksploratorzy znaleźli w Legnickim Polu (woj. dolnośląskie) skarb, który mógł przeleżeć pod ziemią nawet tysiąc lat – informuje Radio Wrocław. To...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano w mieście Plewen w nietypowych okolicznościach – odkrywcami skarbu są więźniowie odbywający kary w Zakładzie Karnym w Plewen, którzy wykonywali prace rolne na polu należącym do administracji więzienia.

Srebrne monety leżały na głębokości 30 centymetrów pod powierzchnią ziemi wśród skorup dwóch ceramicznych dzbanów, w których je zakopano prawdopodobnie w XIX wieku.

Znaleziska to monety ze srebra, będące w obiegu w Imperium Osmańskim od XV wieku, a łączna waga skarbu wynosi 8,35 kg.

Monety pochodzą z różnych emisji oraz posiadają różne nominały, co świadczy o tym, że były gromadzone przez ich posiadacza wiele lat.

Jak poinformował archeolog Włodzimierz Najdenow, za pieniądze odkryte na więziennym polu w XIX wieku można było kupić trzy domy w mieście Edirne w europejskiej części dzisiejszej Turcji.

Skarb wikingów i monety Haralda Sinozębego. Wielkie odkrycie na Rugii

Niemieccy archeolodzy znaleźli na wyspie precjoza z czasów Haralda Sinozębego, króla Danii w latach 910-987. Ważące po 0,3 grama srebrne monety z...

zobacz więcej

Wszystkie monety zostaną szczegółowo zbadane i poddane zabiegom konserwacyjnym w Muzeum Historycznym w Plewen. Dyrektor muzeum Włodzimierz Popow podziękował Iwanowi Petkowi, dyrektorowi więzienia w Plewen, za zabezpieczenia znaleziska i szybkie powiadomienie archeologów.

Naukowcy zbadali obszar więziennego pola i nie odkryli innych artefaktów lub pozostałości zabudowań, co wskazuje na to, że dzbany z monetami zostały zakopane w ziemi w pośpiechu w dość przypadkowym miejscu.

Dyrektor Petkow przypuszcza, że ukrycie monet w ziemi może mieć związek z oblężeniem w 1877 r. przez wojska rosyjsko-rumuńskie Plewen, bronionego przez Turków, w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-78 na Bałkanach.

źródło:

Zobacz więcej