Trzy próbki skalne z Księżyca zebrane przez radziecką sondę Łuna 16, która we wrześniu 1970 r. pobrała 101 gramów księżycowego gruntu, zostały sprzedane na aukcji w nowojorskiej siedzibie Sotheby's za 855 tys. dolarów USA.
Pierwszy lot rakiety suborbitalnej na wysokość 15 km przeprowadzono na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) – poinformowała...
zobacz więcej
Są to jedyne udokumentowane próbki skalne z Księżyca, które pozostają w prywatnych rękach i jedyne w Ameryce niebędące własnością rządu federalnego Stanów Zjednoczonych – podkreślają media.
Próbki skalne zostały pobrane przez pierwszą bezzałogową radziecką sondę kosmiczną Łuna 16, która powróciła z Księżyca.
Była ona wyposażona w kamerę telewizyjną, sprzęt do monitorowania promieniowania kosmicznego i temperatury, a także w ramię z wiertłem, które umożliwiało pobranie próbek regolitu.
Trzy fragmenty skalne zostały wystawione na sprzedaż przez kolekcjonera, który pragnął zachować anonimowość. On sam nabył je na aukcji w 1993 r. Zapłacił wówczas 422 500 dolarów USA, co oznacza, że po 25 latach cena próbek o wymiarach 2x2 mm (dwie próbki) i 1x1 mm (jedna próbka) uległy podwojeniu.
„Badanie kosmosu jest czymś uniwersalnym” – mówiła jeszcze przed sprzedażą wiceprezes i starszy specjalista ds. książek i manuskryptów w domu aukcyjnym Sotheby Cassandra Hatton.
Jej słowa cytuje agencja AFP.
W jednym z wcześniejszych wywiadów Hatton przyznawała, że sprzedaż tego rodzaju obiektów jest nietypowa.
– Nie można kupować ani sprzedawać materiałów z Księżyca, chyba że ma się dokumenty potwierdzające, że dany obiekt jest własnością osoby prywatnej – wyjaśniła.
Próbki skalne, które były przedmiotem aukcji, są najprawdopodobniej jedynymi na świecie, które mają taką dokumentację - argumentowała Hatton. Tylko one mogą być zatem legalnie nabyte przez osobę prywatną.
Początkowo trzy próbki należały do Rosjanki, Niny Iwanownej Korolowej, wdowy po wywodzącym się z ukraińskiego Żytomierza Siergieju Korolowie, radzieckim inżynierze mechaniku, konstruktorze pocisków balistycznych, rakiet i statków kosmicznych. „Ojciec radzieckiej kosmonautyki” dostał księżycowe próbki w uznaniu jego zasług od władz ZSRR.
źródło:

pap
#księżyc
#skały
#próbki
#aukcja
#sothebys