Raport

#FabrykahejtuPO

Syria: zestrzeliliśmy izraelski samolot. Izrael zaprzecza

Syryjskie źródła twierdziły, że wszystkie pociski izraelskie zostały zneutralizowane (fot. REUTERS/Omar Sanadiki)

Syryjskie i rosyjskie środki masowego przekazu (RIA) podały, że obrona przeciwlotnicza Syrii zestrzeliła izraelski samolot myśliwski, który wtargnął w jej przestrzeń powietrzną i że przechwyciła cztery pociski. Armia Izraela zdementowała tę informację.

Samolot wbił się skrzydłem w budynek w Sztokholmie

Kołujący po wylądowaniu w porcie lotniczym Sztokholmu Arlanda samolot pasażerski towarzystwa Air India uderzył skrzydłem w jeden z terminali –...

zobacz więcej

Celem izraelskich ataków miało być 44-tysięczne miasto Al-Kiswa położone w muhafazie Damaszku. Jak przypomina Agencja Reutera, w pobliżu tego miasta znajduje się centrum logistyczne i komunikacyjne libańskich bojówek organizacji Hezbollah zaangażowanych w walkę z syryjską opozycją jako siła wspierająca prezydenta Baszara el-Asada.

Syryjskie źródła, na które powoływała się w swej depeszy rosyjska agencja informacyjna Ria Nowosti, twierdziły, że wszystkie pociski izraelskie zostały zneutralizowane.

Rzecznik sił obrony Izraela, którego Agencja Reutera poprosiła o ustosunkowanie się do depeszy rosyjskiej agencji RIA Nowosti o rzekomym zestrzeleniu lakonicznego stwierdzenia: „Informacje o uszkodzeniu izraelskiego samolotu są nieprawdziwe”.

Początkowo syryjskie media państwowe podawały, że w pobliżu miasta Al-Kiswa, które podczas syryjskiej wojny domowej dostało się pod kontrolę rebeliantów i dopiero w styczniu 2018 r. siły rządowe na powrót przejęły nad nim kontrolę, doszło do „zestrzelenia wrażego obiektu”. Nie podano skąd przybył, ani do kogo należał – zaznacza Reuters.

Izraelskie władze wojskowe nie zaprzeczają, że okresowo dokonują nalotów na cele irańskie i te związane z organizacją Hezbollah na terytorium Syrii. Jest to związane z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa Izraela w związku z irańską obecnością wojskową w Syrii.

Izrael oficjalnie nie jest stroną obecnego konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go związany z Iranem libański Hezbollah, dozbrajany przez Teheran.

Izraelskie władze wielokrotnie ostrzegały, że nie zaakceptują obecności sił irańskich w Syrii i starały się od samego początku przeszkodzić w tworzeniu stałych baz w Syrii przez Iran, libański Hezbollah oraz inne szyickie milicje.

źródło:

Zobacz więcej