Pomóżmy odzyskać obrazy Nowosielskiego

Skradziono kilkanaście obrazów i ikon Jerzego Nowosielskiego. Złodzieje okradli krakowski dom malarza kilkanaście godzin po jego śmierci. Policja publikuje zdjęcia tych prac i prosi o pomoc w ich odzyskaniu. – Skradzione przedmioty są warte około 250 tysięcy złotych - powiedział w czwartek młodszy inspektor Dariusz Nowak. Na aukcjach cena jednego płótna artysty osiąga cenę nawet kilkuset tysięcy.

Część obrazów udało się zidentyfikować dzięki dokumentacji posiadanej przez przyjaciela i opiekuna artysty Andrzeja Starmacha. Są to m.in. dwie ikony z przedstawieniami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora oraz pięć obrazów olejnych, wśród nich „Cerkiew” i „Pejzaż z kolejką”.

Ich zdjęcia można znaleźć pod adresem

Informacje na temat prac albo sprawców kradzieży można anonimowo przekazywać, dzwoniąc na numery 12 413 44 44 – czynny całą dobę i 12 615 44 00 – czynny w godz. 7:30 - 22:00.
email: zabytki@malopolska.policja.gov.pl

Do kradzieży doszło między popołudniem we wtorek a przedpołudniem w środę. Artysta zmarł w poniedziałek. Włamanie w środę rano odkryła kobieta, która opiekowała się jego domem. To ona zaalarmowała policję.

Złodzieje wyważyli okno na parterze, weszli do środka i splądrowali pokoje. Policja nie wyklucza, że oprócz ołtarzowych ikon, zginęły też inne prace malarza.

Sprawą zajął się specjalny zespół z małopolskiej Komendy Wojewódzkiej, nazwany przez media „Vinci”, ponieważ tropi złodziei dzieł sztuki.

Istnieje pełna dokumentacja tego, co znajdowało się w domu artysty – zapewnia Andrzej Starmach.

Nie ma szans, żeby ktoś zdołał te obrazy sprzedać bez certyfikatu – mówi marszand, Janina Górka Czarnecka, wiceprezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

Policja natychmiast udostępnia stowarzyszeniu dane o skradzionych pracach, a te są wciągane przez antykwariuszy na specjalną listę.

Jerzy Nowosielski zmarł w wieku 88 lat. Tworzył ikonostasy i polichromie w cerkwiach, ale malował też portrety, akty pejzaże i martwe natury.

W piątek, w cerkwi greckokatolickiej w Krakowie, w jego intencji odprawione zostanie nabożeństwo żałobne według tradycji wschodniej. W sobotę słynny malarz zostanie pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

Obrazy Jerzego Nowosielskiego już za życia artysty osiągały rekordowe w Polsce ceny kilkuset tysięcy złotych.

Te, które skradziono z jego domu są bezcenne, bo sam malarz zdecydował o ich pozostawieniu. Cenił je najwyżej i był do nich najbardziej przywiązany.

fot.
Matka Boża, 1969, tempera/deska, 20 x 16 cm, oprawiona w złoto-czarną ramę (fot. policja)

źródło:
Zobacz więcej