Rekord na rynku sztuki - prawie 5 mln zł za dzieło Fangora

Prace tego artysty wielokrotnie biły rekordy sprzedaży (fot. Gonzalo Marroquin/Patrick McMullan via Getty Images)

Padł nowy rekord Polski na rynku sztuki - 4 mln 720 tys. zł. Kwotę tę uzyskano za pracę „M 39” Wojciecha Fangora podczas piątkowej aukcji DESY Unicum.

Grafiki przedstawiające okres napoleoński trafiły do Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Pomorskie) wzbogaciło się o 349 grafik przedstawiających kluczowe wydarzenia epoki napoleońskiej. Najstarsze...

zobacz więcej

„Tej jesieni padł rekord na rynku sztuki!” – poinformowali PAP organizatorzy aukcji „Sztuka Współczesna. Op-Art i abstrakcja geometryczna”, jaka odbyła się 29 listopada w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

– To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln zł. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych – powiedział Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Całościowa kwota uzyskana za „M 39” Wojciecha Fangora wyniosła 4 mln 720 tys. zł. Wartość obrazu „M 39” z 1969 r. autorstwa Wojciecha Fangora przed aukcją była szacowana na 2 mln zł. „M 39” ma niezwykłą historię. Artysta stworzył tylko kilka płócien, na których wykorzystał motyw rozety. Namalowane w 1969 r. „M 39” powstało specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum.

Z kolei sprzedany za 2 mln 590 tys. zł „Detail 2890944 - 2910059” to część jednego z najsłynniejszych w historii współczesnej cykli. Opałka rozpoczął tworzenie cyklu prac złożonych z kolejnych liczb w 1965 r. i kontynuował je do śmierci w 2011 r. Prace tego artysty wielokrotnie biły rekordy sprzedaży, tym razem jednak wybitny konceptualista został pokonany przez Fangora - mistrza op-artu – komentowali organizatorzy aukcji.

źródło:

Zobacz więcej