RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pereira: Medialny knebel. Za co Axel Springer chce mnie ukarać na 100 tys. zł

Publikujemy kilka wpisów screena z pozwu (fot. flickr.com/ CAMPUS OF EXCELLENCE)
Publikujemy kilka wpisów screena z pozwu (fot. flickr.com/ CAMPUS OF EXCELLENCE)

17 października br. portal tvp.info opublikował rozmowę Waldemara Pawlaka z najbogatszym Polakiem Michałem Sołowowem. – Niemcy kupili sobie Fakt, Newsweek, Onet, żeby mieć większy wpływ na Tuska – tłumaczył były wicepremier. Następnego dnia do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło pismo pełnomocnika Ringier Axel Springer Polska, w którym podali mój adres zamieszkania, by można mnie było ukarać cywilnie za krytyczne wpisy na ich temat.

Prokurator wezwał prezesa Ringier Axel Springer Polska

Mark Dekan, prezes Ringier Axel Springer Polska 10 października zostanie przesłuchany w krakowskiej prokuraturze w związku ze śledztwem dotyczącym...

zobacz więcej

Szanowni Państwo, 28 listopada odebrałem pismo z Sądu Okręgowego w Warszawie, a w nim pozew od Kancelarii Prawnej Kochański Zięba i Partnerzy – reprezentującej Ringier Axel Springer Polska Sp. z o. o.

Niemiecko-szwajcarski koncern, właściciel m. in. Onetu, Faktu i Newsweeka albo kancelaria prawna reprezentująca RASP zdobyła mój adres zamieszkania i chce na drodze cywilnej nakazać mi opublikowanie przeprosin na Facebooku i Twitterze oraz zasądzenia ode mnie kwoty 100 tysięcy złotych. Powód? 27 moich wpisów opublikowanych na tych portalach społecznościowych w okresie od 13 sierpnia 2017 r. do 4 lipca 2018 r. Sygnatura sprawy XXIV C 883/18.

O co chodzi RASPowi? Ano o to, że nie podoba im się krytykowanie linii redakcyjnej mediów należących do koncernu, dziennikarzy i publikacji tychże. Zabieg RASP odbieram jako próba zamknięcia mi ust i zablokowania krytykę prasową. Chce zmusić mnie żebym za wspomniane przez nich w piśmie wpisy publicznie przeprosił i skasował oraz chcą „ukarać” mnie za tę krytykę obciążając na 100 tys. złotych.

Szef Ringier Axel Springer poucza swoich dziennikarzy w Polsce. MSZ chce wyjaśnień

Redakcja „Wiadomości” TVP1 poinformowała o skandalicznej instrukcji szefa koncernu Ringier Axel Springer Marka Dekana dla polskich dziennikarzy...

zobacz więcej

Gdyby to była sytuacja zero-jedynkowa, gdybym nie dochował zasady rzetelności dziennikarskiej, napisał coś nieprawdziwego nt. któregoś z mediów RASP, któregoś z dziennikarzy – mógłbym to jeszcze zrozumieć, to jednak nie jest tego typu przypadek. Generalnie wzięto chyba wszystkie wpisy z okresu 12 miesięcy, w których odnoszę się do publikacji Onetu, „Newsweeka” czy „Faktu”. W mojej ocenie to niebezpieczny precedens i jawne naruszenie prawa. Przepisy prawa prasowego, obowiązującego w Polsce mówią wyraźnie: „Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie.”

Na dowód moich słów publikuję kilka wpisów screena z pozwu, tak żeby każdy mógł się przekonać jakie treści RASP nie odpowiadają i za jakie tweety szwajcarsko-niemiecki koncern chce mnie „ukarać”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej