RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Trump odwołuje spotkanie z Putinem. Pokłosie rosyjskich działań wobec Ukrainy

Donald Trump i Władimir Putin ostatnio spotkali się w lipcu w stolicy Finlandii (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Nie dojdzie do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z jego rosyjskim odpowiednikiem podczas szczytu G20 w Buenos Aires. Trump ogłosił, że odwołuje je wobec agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.

Rosja zbroi Krym. Rozlokowano czwarty dywizjon S-400

Siły zbrojne Rosji poinformowały w czwartek o rozlokowaniu w miejscowości Dżankoj systemów rakietowych S-400 Triumf. Jest to – według oficjalnych...

zobacz więcej

„W związku z faktem, że ani okręty nie zostały zwrócone, ani marynarze odesłani Ukrainie przez Rosję, zadecydowałem, że najlepiej dla wszystkich zainteresowanych stron będzie, gdy odwołam zaplanowane wcześniej spotkanie w Argentynie z Prezydentem Władimirem Putinem” – napisał na Twitterze Trump. „Z niecierpliwością czekam na kolejny znaczący Szczyt, jak tylko sytuacja zostanie rozwiązana!” – podkreślił.

Podczas środowego wywiadu dla dziennika „New York Post” prezydent USA oświadczył, że podejmie decyzję, czy spotka się w sobotę z Putinem na szczycie G20, po zapoznaniu się z pełnym raportem na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie i w Cieśninie Kerczeńskiej.

Wskazał, że taki raport przygotowują dla niego doradcy zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa narodowego i na jego podstawie podejmie decyzję. – Zobaczymy, dowiemy się, co się wydarzyło. Nie podoba mi się ten incydent i dostaniemy raport na ten temat – powiedział Trump.

Wcześniej doradca prezydenta USA ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow informował, że spotkanie przywódcy Rosji z Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 odbędzie się 1 grudnia. Według Uszakowa tematem rozmów miały być stosunki dwustronne Rosji i USA, kwestie rozbrojenia i stabilności na świecie, a także niedzielny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej. Podkreślił, że mimo różnych sygnałów płynących z Waszyngtonu spotkanie jest „potrzebne obu stronom w równym stopniu”.

Władimir Putin spotka się z Donaldem Trumpem w Buenos Aires

1 grudnia podczas szczytu G20 w Buenos Aires odbędzie się spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Tematem rozmów...

zobacz więcej

Stosunki dwustronne

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek po południu, że przywódcy mają poruszyć „kwestie związane ze stosunkami dwustronnymi między Federacją Rosyjską i USA”. – Musimy pomyśleć, jak zacząć rozmawiać na temat stosunków dwustronnych, bezpieczeństwa strategicznego i rozbrojenia, jak również konfliktów regionalnych – oświadczył. Po ogłoszeniu decyzji przez Trumpa poinformował, że dzięki temu Władimir Putin będzie miał więcej czasu na „użyteczne spotkania”.

Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton i rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders przekonywali we wtorek, że Trump liczy na spotkanie z Putinem ma marginesie szczytu.

W niedzielę rosyjskie siły ostrzelały okręty ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Azowskie z Czarnym. Rosjanie zatrzymali jednostki i 24 ukraińskich marynarzy, którym Moskwa zarzuca nielegalne przekroczenie swojej granicy państwowej.

Rosja twierdzi, że ukraińskie okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Ukraińska marynarka wojenna ocenia, że jednostki dokonały tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.

źródło:
Zobacz więcej