Metanożercy z głębin morza. Naukowcy odkryli ponad 20 nieznanych mikroorganizmów

Tylko około 0,1 proc. światowych drobnoustrojów można hodować, co oznacza, że tysiące, a może nawet miliony drobnoustrojów nie zostały jeszcze odkryte (fot. Shutterstock/Irina Markova)

Nowo odkryte bakterie żyjące w głębokomorskich osadach mają zdolność rozkładania węglowodorów, w tym będącego gazem cieplarnianym metanu – informuje pismo „Nature Communications”.

Mitochondria także po mieczu. To być może źródło wielu rzadkich chorób

Badacze z Chin oraz naukowcy amerykańscy z Cincinnati i Houston kierowani przez Taosheng Huang wykazali, że wbrew powszechnemu, nauczanemu już w...

zobacz więcej

Ponad 20 nieznanych wcześniej mikroorganizmów odkryli naukowcy University of Texas Austin's Marine Science Institute oraz University of North Carolina w gorących osadach basenu Guaymas w Zatoce Kalifornijskiej.

W osadach na głębokości 2000 metrów, gdzie aktywność wulkaniczna znacznie podnosi temperaturę, zidentyfikowano 551 genomów, z czego 22 były genetycznie zupełnie odmienne od dotychczas znanych mikroorganizmów, a niektóre reprezentowały wręcz nowe gałęzie drzewa życia – gromady.

Wiele z tych mikrobów wykorzystuje jako źródło energii węglowodory, takie jak metan czy butan. Jak zaznaczają autorzy, nowo zidentyfikowane bakterie mogą pomóc w ograniczeniu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, a w przyszłości być może także w usuwaniu wycieków ropy. Taką funkcje pełnią już prawdopodobnie w przyrodzie, ograniczając uwalnianie się węglowodorów ze złóż pod dnem oceanu.

Tylko około 0,1 proc. światowych drobnoustrojów można hodować, co oznacza, że tysiące, a może nawet miliony drobnoustrojów nie zostały jeszcze odkryte. Naukowcy z Austin badają interakcje między społecznościami drobnoustrojów i substancjami odżywczymi dostępnymi w ich środowisku, pobierając próbki osadu i drobnoustrojów w naturze, a następnie ekstrahując DNA z próbek.

Sekwencjonują DNA, aby zidentyfikować poszczególne genomy i wywnioskować z danych, w jaki sposób drobnoustroje konsumują różne składniki odżywcze.

Próbki zebrano za pomocą skonstruowanego w roku 1964 i wielokrotnie modyfikowanego podwodnego pojazdu Alvin, tego samego, który w roku 1966 brał udział w poszukiwaniach zagubionej bomby wodorowej pod Palomares, w roku 1977 – w odnalezieniu pierwszych kominów hydrotermalnych, a w roku 1986 – w odnalezieniu i eksploracji wraku Titanica. Korzystający z Alvina naukowcy opublikowali w sumie niemal 2000 prac naukowych.

źródło:

Zobacz więcej