Krakowskie szopkarstwo wpisane na listę UNESCO

Jest pierwszy polski wpis na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Na prestiżowe zestawienie trafiło krakowskie szopkarstwo. Taką decyzję podjęli członkowie komitetu UNESCO, którzy obradują na Mauritiusie.

Burmistrz Nowego Jorku zapalił 50 tys. lampek na choince w Rockefeller Center

50 tysiącami kolorowych świateł rozbłysła choinka przed nowojorskim Rockefeller Center. Tradycyjną uroczystość wzbogaciły występy znakomitości...

zobacz więcej

– To efekt wielu lat starań i promowania szopkarstwa, które łączy tradycję chrześcijańską z historią i architekturą – mówi Bartosz Skaldawski, pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Instytut Dziedzictwa.

W tym roku przypada 40. rocznica wpisania krakowskiego Starego Miasta na listę dziedzictwa UNESCO. Właśnie zabytki jak Bazylika Mariacka, Sukiennice czy Zamek na Wawelu najczęściej są odwzorowane w szopkach.

Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku.

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO ma ponad 300 pozycji. Są wśród nich między innymi joga z Indii, rumba z Kuby, portugalski śpiew fado, chińska kaligrafia czy dieta śródziemnomorska.

źródło:
Zobacz więcej