Burmistrz Nowego Jorku zapalił 50 tys. lampek na choince w Rockefeller Center

Choinka jest wysoka na 22 metry (fot. REUTERS/Eduardo Muno)

50 tysiącami kolorowych świateł rozbłysła choinka przed nowojorskim Rockefeller Center. Tradycyjną uroczystość wzbogaciły występy znakomitości estrady takich jak Diana Ross, Tony Bennett i Diana Krall.

Nowy Jork: Parada Pułaskiego pod hasłem 100-lecia niepodległości Polski

Po raz 81. na Piątej Alei na Manhattanie odbędzie się Parada Pułaskiego. Tradycyjnie już, jak co roku, w pierwszą niedzielę października...

zobacz więcej

Lampki na bożonarodzeniowej choince zapalił burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. 22-metrowy, ważący 12 ton świerk został udekorowany 50 tys. kolorowych lampek, a także gwiazdą utworzoną z 3 mln kryształów Swarovskiego i 70 „kolców”.

Obwołana klejnotem gwiazda umieszczona na szczycie drzewa ma średnicę ok. 3 metrów i waży ponad 400 kg. Podświetlają ją diody LED. Projektantem gwiazdy jest urodzony w Łodzi i mieszkający w USA architekt Daniel Libeskind, znany m.in. z prac nad zagospodarowaniem kompleksu World Trade Center.

– Nowa Gwiazda Swarovskiego na choinkę w Rockefeller Center jest inspirowana pięknem światła gwiazd, czymś, co promieniuje na świat znaczeniem i tajemnicą – mówił Libeskind.

Architekt korzystał też z badań Leonarda da Vinci nad formami geometrycznymi.

Jak pisał „New York Times”, projektując gwiazdę Libeskind posługiwał się skomplikowaną technologią, a w części prac użyto specjalnej techniki utrwalania termicznego i kleju pozwalającego przymocować kryształy do szkła.

Ceremonii zapalenia lampek na choince w Rockefeller Center, która przyciągnęła wielotysięczne tłumy, towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Zapalenie lampek na bożonarodzeniowej choince przed Rockefeller Center na Manhattanie jest jedną z uroczystości, którą w Nowym Jorku uważa się za początek świątecznego sezonu. W okolicznościowym programie artystycznym znalazły się występy m.in. Diany Ross, Tony'ego Bennetta, Diany Krall, Johna Legenda, Bretta Eldredge'a, a także Howie'ego Mandela.

Choinka w Rockefeller Center, z gwiazdą jako zwiastunem nadziei, pojawiła się na słynnym placu po raz pierwszy w Wigilię w 1931 r., czyli w czasach wielkiego kryzysu. Ustawione przez robotników drzewo miało sześć metrów wysokości.

Coroczną tradycję zapalania lampek na choince przed Rockefeller Center zapoczątkowano oficjalnie w 1933 r.

źródło:

Zobacz więcej