Raport

Epidemia koronawirusa

Tyrmand: Mosbacher broni polskiego CNN. Jak Trump się dowie, będzie bardzo niezadowolony

Dziennikarz uważa, że ambasador USA osobiście napisała do polskiego premiera list z błędami (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)

– Kiedy Trump dowie się, że Georgette Mosbacher broni polskiego CNN, stacji, która powtarza całe dnie, że Trump i Kaczyński to nowi Hitlerzy, a wszyscy prawicowcy to faszyści, stacji, której reporterzy niemal płakali na wizji, gdy Trump wygrał wybory, skrajnie lewicowej, stacji fake newsów – będzie bardzo niezadowolony ze swojego przedstawiciela w Polsce – mówił portalowi PolskieRadio24.pl dziennikarz i publicysta Matthew Tyrmand.

Rzeczniczka rządu: Nie będziemy odnosić się do listu Mosbacher. Polskę i USA łączą bardzo dobre relacje

– Nie zamierzamy bezpośrednio odnosić się do treści listu ambasador Mosbacher ani faktu jego opublikowania w mediach. Polska i Stany Zjednoczone...

zobacz więcej

Ambasador USA w Polsce napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego. Wyraziła w nim „głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami wysuwanymi przez przedstawicieli polskiego rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery”. Wyjaśnia, że chodzi o wyemitowany w TVN24 reportaż dotyczący działalności neonazistów w Polsce.

List wywołał kontrowersje z innego powodu: obcesowego tonu wypowiedzi oraz literówek w nazwiskach premiera i ministra Joachima Brudzińskiego, o którym Mosbacher wspomniała.

– Myślę, że ten list osobiście napisała Georgette Mosbacher. Jej pracownicy robią wszystko, aby ją kontrolować i narzucać różne punkty widzenia. Uważam, że pozwolili na to, żeby te błędy nie zostały poprawione – mówił Tyrmand.

Zdaniem dziennikarza „ambasador ma naprawdę niewielką wiedzę na temat dyplomacji, Polski, świata i dlatego pozwoliła, aby ją wodzono za nos”.

W kolejnej części rozmowy Tyrmand odniósł się do słów Mosbacher o wolności mediów w Polsce.

– Jej obrona TVN jest obłudna. Nie rozumie wszystkich faktów. Nie zna realiów, w jakich funkcjonuje polska prawica. Mówiła w Sejmie o wolności prasy i po chwili Ziobro wszczął postępowanie. Powinna być na tyle zorientowana, żeby wiedzieć, że to prowokacja wewnętrznej frakcji w PiS, która próbuje uderzyć w premiera i zyskać więcej władzy – zaznaczył Tyrmand.

Jak mówił dziennikarz, kiedy prezydent USA przeczyta, co napisała przedstawicielka USA, „będzie bardzo niezadowolony”.

– Kiedy Trump dowie się, a będzie wiedział, bo poszła depesza Associated Press, którą podał dalej „New York Times” i „Washington Post”, że Mosbacher broni polskiego CNN, będzie bardzo niezadowolony ze swojego przedstawiciela w Polsce – stwierdził Matthew Tyrmand.

źródło:
Zobacz więcej